Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu zabrała sędziom togi. Dzień przed Marszem Tysiąca Tóg

Tuż przed planowanym na sobotę Marszem Tysiąca Tóg, który organizują przeciwnicy tzw. ustawy kagańcowej, prezes Sądu Rejonowego w Elblągu nakazała zamknąć togi w depozycie. "Togi przydzielone sędziom stanowią mienie Skarbu Państwa, pozostające w dyspozycji poszczególnych sądów" - stwierdza prezes sądu w przekazanym przez jej rzecznika mailu.

W sobotę na placu Krasińskich w Warszawie rozpocznie się manifestacja przeciwników zmian w wymiarze sprawiedliwości. Wydarzenie nosi nazwę Marsz Tysiąca Tóg i jest organizowane przez środowiska prawnicze - stowarzyszenia sędziowskie Iustitia i Themis, oraz organizacja prokuratorów Lex Super Omnia i Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. Organizatorzy zaapelowali, by prawnicy, którzy wezmą udział w manifestacji zabrali togi "jako symbol statusu" oraz "symbolicznie zakleili usta". 

Tóg nie będą mogli zabrać sędziowie Sądu Rejonowego w Elblągu. Jak poinformowała na Twitterze Iustitia, prezes sądu Agnieszka Walkowiak "nakazała pracownikom sekretariatów zebranie tóg sędziów i złożenie ich do depozytu prezesa". Ma je oddać w poniedziałek.

>>> "Dziś Sędziowie - Jutro Ty!". Masowe protesty przeciw planom dyscyplinowania sędziów

Zobacz wideo

Marsz Tysiąca Tóg. Prezes sądu w Elblągu nakazała schować togi

Tomasz Koronowski, rzecznik sądu, przekazał "Gazecie Wyborczej" informacje w imieniu prezes. Jak można przeczytać w wysłanym do redakcji mailu "togi przydzielone sędziom stanowią mienie Skarbu Państwa, pozostające w dyspozycji poszczególnych sądów". Sędzia Koronowski podkreślił, że "samowolne użycie cudzej rzeczy ruchomej podlega karze grzywny albo nagany" i wobec tego prezes sądu zarządziła "zabezpieczenie tóg przed ich wyniesieniem poza budynek Sądu bez zgody dysponenta". "Zarządzenie Prezesa Sądu zostało wywołane nadejściem na służbowy adres poczty elektronicznej informacji Prezesa SSP „Iustitia” Oddział w Elblągu, z której wynikało prawdopodobieństwo nieuprawnionego użycia tóg podczas zaplanowanego na jutro Marszu Tysiąca Tóg" - informuje Koronowski. Jak dodaje, togi zostaną wydane w poniedziałek rano.

Więcej o: