Jerzy Owsiak: To nie WOŚP była powodem śmierci Pawła Adamowicza. To język nienawiści

Już 12 stycznia odbędzie się 28. Finał WOŚP. Na antenie Radia ZET Jerzy Owsiak mówił m.in. o bezpieczeństwie na tej imprezie. Wspominał także zeszłoroczną tragedię - śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak powiedział, że najważniejsze w bezpieczeństwie na imprezach masowych jest to, aby dbać o nie wspólnie. 

- Od razu mówię, że jeśli przed sceną miałaby stać brygada antyterrorystyczna, to chyba w ogóle byśmy się wycofali z takiej filozofii - powiedział na antenie Radia ZET.

Jerzy Owsiak stwierdził, że do dziś nie wiadomo, w jaki sposób zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dostał się na scenę, a to pomogłoby w zabezpieczeniu imprezy w przyszłości. Podkreślił jednocześnie, że to nie WOŚP była przyczyną tej tragedii, a język nienawiści.

>>> Owsiak przypomina, jak TVP wspierała WOŚP

Zobacz wideo

Finał WOŚP 2020. Magdalena Adamowicz ma dwie aukcje na Allegro

Jedną z kwestujących podczas 28. Finału WOŚP będzie wdowa po Pawle Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz. Podjęła taką decyzję, choć jej córki się temu sprzeciwiały. Jerzy Owsiak stwierdził, że jest to "bardzo ważna decyzja", a on i Magdalena Adamowicz chcą w najbliższą niedzielę "celebrować zwycięstwo".

- Tragedia, która miała miejsce, jest tą tragedią. My ją przetrawiliśmy. To nie była łatwa chwila dla nas, dla fundacji, dla mnie osobiście. Minął rok i tak z Magdą powiedzieliśmy sobie - mówmy o tym, że idea zwyciężyła, że znowu mnóstwo ludzi chce z nami grać, że ludzie chcą z nami być, celebrujmy to - powiedział Jerzy Owsiak.

Magdalena Adamowicz będzie wolontariuszką podczas 28. Finału WOŚP, wystawiła także dwie aukcje na Allegro. Osoby, które chcą wesprzeć zbiórkę fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą wylicytować spacer po Gdańsku lub dzień w Parlamencie Europejskim w jej towarzystwie. Pieniądze zebrane podczas Finału WOŚP 2020 zostaną przeznaczone na sprzęt diagnostyczny i leczniczy związany z dziecięcą medycyną zabiegową.

Więcej o: