Sąd Najwyższy wydał uchwałę. Może badać, czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa jest niezależnym organem

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że SN może badać, czy jest ona niezależnym organem.

W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę, której nadała moc zasady prawnej, w odpowiedzi na pytania prawna ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa z 3 grudnia 2019 roku. Zadecydowała, że SN może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest niezależnym organem przy rozpatrywaniu odwołań od uchwał tej instytucji dotyczących przedstawiania kandydatów na sędziów prezydentowi

SN rozpoznając odwołanie od uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, bada w granicach podstaw odwołania, czy KRS jest organem niezależnym w świetle kryteriów określonych w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada ubiegłego roku

- czytamy w dokumencie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej orzekła, że jeżeli "odwołujący się wykaże, że brak niezależności KRS miał wpływ na treść uchwały", to SN może taką uchwałę uchylić.

Konstytucja RP nie blokuje wykonania wyroku TSUE

Sędzia Leszek Bosak w uzasadnieniu uchwały powiedział, że zdaniem Sądu Najwyższego Konstytucja RP nie blokuje wykonania wyroku TSUE. Podkreślił, że "kluczowe jest wykazanie przez odwołującego się, że brak niezależności KRS od władzy wykonawczej i ustawodawczej, ma wpływ na treść zaskarżonej uchwały".

>>> "Okrągły stół” ws. sądownictwa. Bortniczuk komentuje. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (131)
Sąd Najwyższy wydał uchwałę. Może badać, czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa jest niezależnym organem
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 69 razy 59

  To oczywista oczywistość.
  Sąd najwyższy powiedział że w Polsce obowiązuje prawo a nie jakieś dyktatorskie urojenia kaczora i jego przydupasów. Następnym ruchem powinno być skazanie kaczej mafii za łamanie prawa.

 • stef0909

  Oceniono 48 razy 46

  Jeszcze kilka takich małych kroczków i żółć zaleje wiadomo kogo!!! amen🤣

 • lblblblb

  Oceniono 35 razy 29

  Najpierw toczy się mały kamyczek. Wkrótce dołączają dwa następne. Za moment potoczy się lawina, która zmiecie pisowską podłą zmianę w otchłań pogardy, ostracyzmu i odsiadek w Rawiczu.

 • tomke

  Oceniono 33 razy 29

  UWAGA, stworzona przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej wlasnie stwierdzila brak niezależności KRS:

  "Izba Kontroli Nadzwyczajnej orzekła, że jeżeli "odwołujący się wykaże, że brak niezależności KRS miał wpływ na treść uchwały"...

  Brak niezależności KRS jest faktem, sporna pozozostaje jedynie kwestia, czy ow brak niezależności mial wplyw czy nie mial wplywu na treść uchwały.m
  :)

 • jqu

  Oceniono 25 razy 17

  Ludzie, każde wystąpienie opozycji w sejmie, krytyczne pod adresm PISsu, powinno od dawna być adresowane do "zwykłego posła z Żoliborza" i kończyć się stwierdzeniem " to przed tym miernym osobnikiem płaszyczcie się, posłowie PIS" !!!

 • nikonades

  Oceniono 16 razy 14

  Spoko, zaraz Prezes GIODO uchyli uchwałę Sądu Najwyższego. Zbynio Zero może spać spokojnie.

 • marywil2012

  Oceniono 18 razy 12

  Izba, która podjęła te uchwałę jest sama zagrożona w swej egzystencji bo jej skład w całości pochodzi z nominacji prezydenta dokonanej we współdziałaniu z pseudo KRS. To tak jakby matka (KRS istniejąca od kwietnia 2018) pytała .dziecko (izbę kontroli nadzwyczajnej istniejąca od 2018 r.) czy można badać czy sama została poczęta przez biologicznego ojca....widać teraz nonsens tej akcji Pytanie zostało więc najpewniej zadane w porozumieniu z tą izbą. I chodzi o to aby uwiarygodnić niezależność tej izby w oczach UE. Coś w rodzaju, pani komisarz przecież naszą izba powiedziała, że można badać naszą legalność, a więc problemu nie ma.
  Oczywiście że jest. Pseudo KRS jest niekonstytucyjna i ponad 500 sędziów orzeka od 2018 r. bezprawnie.....
  Pis rznirnglupa A ich reforma to zwykła fuszerka i mydlenie oczu. Chodzi o rządzenie chaosem od wyborów do wyborów. Winni są oczywiścien wszyscy inni. Tylko nie oni. Pytanie kto te ustawy niekonstytucyjne uchwalał i podpisywał. Duch Święty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX