Niedziele handlowe 2020. Czy 12 stycznia wypada niedziela handlowa?

Od marca 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca liczbę niedziel handlowych. Dodatkowo od tego roku wprowadzone zostały nowe zasady ich wyznaczania - czy w styczniu wypada niedziela handlowa?

Zakaz handlu został skierowany przede wszystkim wobec dużych sieci handlowych oraz sklepów takich jak Lidl, Biedronka, Auchan czy Carrefour. Od 2018 roku w każdą niedzielę otwarte mogą być jedynie mniejsze sklepy prowadzone przez właścicieli (także sklepy franczyzowe jak Carrefour Express), sklepy pełniące funkcje placówek pocztowych, apteki, cukiernie, kawiarnie czy stacje benzynowe.

Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 12 stycznia sklepy będą otwarte?

W niedzielę 12 stycznia wypada zakaz handlu, w związku z czym tego dnia zamknięte będą centra handlowe oraz duże sklepy. Najbliższa handlowa niedziela wypada 26 stycznia. Na kolejną okazję do zrobienia niedzielnych zakupów musimy poczekać do 5 i 26 kwietnia.

Niedziele handlowe w 2020 roku

Od stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady dotyczące niedziel handlowych. Od tego momentu duże sklepy będą mogły być otwarte w maksymalnie siedem niedziel w roku. Handlowa niedziela będzie mogła wypadać w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dodatkowo w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele HandloweNiedziele Handlowe fot. gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (16)
Niedziele handlowe 2020. Czy 12 stycznia wypada niedziela handlowa?
Zaloguj się
 • lech40

  Oceniono 4 razy 4

  Żądam powrotu pani Uli (UZ) !
  Ona pisze o niedzielach handlowych wprost porywająco!
  I nie odpuszcza !

 • facet171

  Oceniono 6 razy 2

  Zakaz handlu w niedzielę najbardziej oburza wyborców opozycji bo to ludzie prości. Jedyne ich rozrywki to chodzenie po promocjach i picie wódki. Jeżeli jeszcze dodamy do tego podwyżkę cen wódki to znaczy, że rząd podważa sens egzystencji tej grupy społecznej.

 • Maksymilian Skała

  Oceniono 2 razy 2

  W tytule powinno być z jedno "miał", np : "Miał iść na zakupy bo miała być handlowa niedziela, ale czy na pewno?"

 • lech40

  Oceniono 4 razy 2

  Ja, czytelnik Gazety traktowany jako idiota, bardzo dziękuję za kontynuowanie tego sensacyjnego cyklu. Uważam, że powinien ukazywać się jeszcze częściej: codziennie!

 • zawszedak111

  Oceniono 1 raz 1

  I co!?
  Z powodu kilku niedziel handlowych w ciągu roku NPK znów będzie napie*dalał tutaj przez pięć dni każdego tygodnia!???

 • xyz_xyz1

  Oceniono 6 razy 0

  Dobrze że jest zakaz - źle iż w tak łagodnej formie umożliwiającej jego obchodzenie. Dodatkowo nie rozumem dlaczego ograniczenia nie dotyczą też pracy w soboty (np. po 14) oraz w dni powszednie w godzinach wieczorno nocnych (np.po godzinie 19) jak również dlaczego tak po macoszemu potraktowano pracowników stacji paliw czy tez gastronomi..

 • jezierskiadam

  Oceniono 8 razy -2

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • nowyemeryt

  Oceniono 3 razy -3

  Przecież związkowcy i handlowcy nie przejmują się faktem ,że Polacy
  będą stali w większych kolejkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX