Pożary w Australii. Sławomir Świerzyński: "Nie trzeba gasić, przyroda sama sobie z tym poradzi"

Gwiazdor disco polo Sławomir Świerzyński opublikował kontrowersyjny wpis na temat pożarów w Australii. Piosenkarz stwierdził, że nie trzeba ich gasić, bo "przyroda poradzi sobie sama". To z resztą nie pierwsza "światła" wypowiedź muzyka. Komentujący skrytykowali muzyka w ostrych słowach.

"Pożaru buszu w Australii nie trzeba gasić, przyroda sama sobie z tym poradzi tak jak u nas w Puszczy białwieskiej z kornikiem drukarzem" - napisał Sławomir Świerzyński, lider i wokalista zespołu Bayer Full (pisownia oryginalna - red.).

Muzyk spotkał się z falą niepochlebnych komentarzy. "Milcz Pan i wstydu oszczędź", "Zajmij się pan majteczkami w kropeczki", " Kornik drukarz chyba się spalił z wrażenia" - piszą zbulwersowani użytkownicy Twittera.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza wypowiedź Sławomira Świerzyńskiego, która budzi uzasadnione oburzenie użytkowników social mediów. W sierpniu 2019 roku zdecydował się skomentować awarię oczyszczalni "Czajka" w Warszawie, która spowodowała wyciek ścieków do Wisły. Wydarzenie to powiązał... z orientacją seksualną wiceprezydenta Warszawy. "Jak się grzebie w cudzej d... to g... wypływa" - napisał Świerzyński, za co również został skrytykowany.

Pożary w Australii. Janusz Korwin-Mikke też zabrał głos

Niektórzy z komentujących stwierdzili, że Sławomir Świerzyński jest takim samym "specjalistą" od pożarów jak Janusz Korwin-Mikke. Przypomnijmy, że poseł Konfederacji stwierdził niedawno, że lasów nie trzeba ratować, bo odrosną.

"Dawniej rolnicy jesienią wypalali trawy, by mieć potem lepszy urodzaj... ...więc nie rozumiem czemu ekolodzy rozdzierają szaty, że te pożary albo w Brazylii, albo w Australii. Jak się spali, to odrośnie i tyle. Nie trzeba "ratować"! Nie było nas - był las. I często się palił" - napisał na Twitterze Janusz Korwin-Mikke.

Polityk przywołał popularny mit dotyczący użyźniania gleb poprzez wypalanie traw. Tymczasem ekolodzy, strażacy i naukowcy wraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska informują co roku, że wypalanie traw nie przynosi żadnego pożytku. 

"Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt" - czytamy w komunikacie GDOŚ

>>> Tragiczne pożary w Australii. Strażacy pokazują "przejazd przez piekło"

Zobacz wideo

Pożary w Australii. Nie żyje 25 osób, ponad 2 tysiące domów uległo zniszczeniu

W chwili, gdy Sławomir Świerzyński i Janusz Korwin-Mikke piszą, że pożarów w Australii nie trzeba gasić, kraj ten ogarnia fala ognia. Skala zniszczeń, jaki spowodował żywioł trawiący Australię, jest kolosalna. Rozszalały żywioł zniszczył już ponad dwa tysiące domów i odebrał życie 25 osobom. Szacuje się, że w wyniku pożaru zginęło także ok. pół miliarda zwierząt. W ostatnich dniach pogoda poprawiła się, dając mieszkańcom i strażakom chwilę wytchnienia, jednak synoptycy prognozują, że trudne warunki atmosferyczne wrócą pod koniec tego tygodnia. W piątek temperatury mogą osiągnąć nawet 35 stopni na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii, a w głębi lądu - nawet 40 stopni.

To, jak poważnym problemem są pożary w Australii pokazuje m.in. wizualizacja 3D przedstawiająca ich skalę. Stworzył ją fotograf Anthony Hearsey, korzystając z danych NASA. W niedzielę 5 stycznia w mediach społecznościowych udostępniono ją 10 tys. razy.

Wizualizacja 3D obszarów zajętych przez ogień w Australii od 5.12 do 5.01Wizualizacja 3D obszarów zajętych przez ogień w Australii od 5.12 do 5.01 Anthony Hearsey

Więcej o: