Trzech Króli. Episkopat przypomina, jaki napis umieścić na drzwiach. "Obie formy są prawidłowe"

Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w opublikowanym w niedzielę komunikacie przypomniał, że w święto Trzech Króli można pisać na drzwiach zarówno K+M+B, jak i C+M+B. "Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara" - podkreślił duchowny.

Rzecznik Episkopatu Polski wskazał na oficjalną wykładnię Kościoła katolickiego odnośnie oznaczania kredą drzwi domów i mieszkań. Jest ona zawarta w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii", opublikowanym 17 grudnia 2001 roku przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II.

Pobłogosławioną kredą oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Obie formy są prawidłowe. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara

- podkreślił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Wersję C+M+B tłumaczy się dodatkowo "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom). 

>>> Co pozytywnego wydarzyło się w życiu warszawiaków w 2019 roku? [SONDA]

Zobacz wideo

Święto Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli, jest jednym z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami (obok np. Bożego Narodzenia). 6 stycznia wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej oraz korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego, jak w każdą niedzielę.

Więcej o: