Niebezpieczne warunki w Tatrach. Dużo śniegu, silny wiatr, trzeci stopień zagrożenia lawinowego

"Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są skrajnie niekorzystne. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu" - informuje Tatrzański Park Narodowy. TOPR ogłosił w niedzielę trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki w górach są bardzo trudne. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Lawiny mogą także schodzić samoistnie. Kamery internetowe pokazują trudne warunki i słabą widoczność.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach intensywnie padał śnieg. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży go 130 cm. W górach wieje silny wiatr, osiągający w porywach 90 km na godzinę, a temperatura spadła poniżej -12 stopni. W komunikacie turystycznym TPN możemy przeczytać, że "intensywne opady świeżego śniegu oraz silny wiatr mogą znacznie utrudnić wędrowanie". Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach gór jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Szlaki w Tatrach są nieprzetarte. Odradza się wyjście w góry bez odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz bez umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego

>>> Czym jest zagrożenie lawinowe i jak się je oznacza? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: