Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków. Pytania o płodność i zdolność do współżycia

Od 1 czerwca 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, na podstawie których księża będą weryfikować przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Ze względu na coraz większą liczbę unieważnień ślubów, Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków.
Zobacz wideo

Pomóc w tym mają rozmowy, które duchowni prowadzą z narzeczonymi. Zmiany wprowadzone zostają przez tzw. "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Zaczną one obowiązywać od czerwca 2020 roku.

Zmiany w zasadach zawierania małżeństw: więcej pytań osobistych m.in. o płodność i współżycie

Aby uzyskać ślub kościelnych narzeczeni muszą spełnić pewne wymogi formalne, wśród których obowiązkowa jest między innymi rozmowa z księdzem, którą poprzedza przysięga mówienia prawdy.Do tej pory przeprowadzanie wywiadów podlegało indywidualnej interpretacji prawa kościelnego przez proboszcza danej parafii. Od czerwca pytania i forma ich zadawania będzie już sformalizowana. Od tego roku duchowni będą mogli zadawać więcej pytań narzeczonym, a także zmieni się forma ich zadawania. 

Na początku para odpowiada na pytania razem, a później ksiądz będzie rozmawiać z przyszłymi małżonkami na osobności. Narzeczeni będą musieli też unikać odpowiedzi"„tak" lub "nie" i bardziej szczegółowo odpowiadać na pytania - także duszpasterz musi bardziej szczegółowo zapisywać je w protokole.

Jak podaje "Rzeczpospolita" przyszli małżonkowie będą musieli spodziewać się nowych pytań, które zostaną im zadane przez księdza podczas spotkania. Narzeczeni zostaną zapytani o swoje dane osobowe, jednak później duchowny może zadać bardziej osobiste pytania. Ksiądz zapyta między innymi o to, czy małżeństwo zawierane jest z własnej wolni, czy czują się do tego zmuszeni np. przez rodzinę. Narzeczeni będą musieli też odpowiedzieć o ewentualne przeszkody, które mogłyby w przyszłości zakłócić ich małżeństwo. Ksiądz może zapytać też o zdrowie narzeczonych w aspekcie seksualnym, które obejmują pytania o płodność czy zdolność do współżycia. W przypadku osób małoletnich kapłan będzie doradzał odłożenie terminu zawarcia małżeństwa.

- Nowe przepisy uszczelniły sposób sprawdzania nupturientów i mam nadzieję, że będą działały w ten sposób, że sito wychwytywania małżeństw, które będą nieważnie zawarte, będzie szczelniejsze - powiedział w rozmowie z TVN24 adwokat kościelny Michał Poczmański. Zmiany wprowadzone przez Konferencje Episkopatu Polski związane są właśnie z coraz większą liczbą unieważnień małżeństw. Inną z przyczyn ma być mniejsza popularność ślubów kościelnych. - Różnica między liczbą ślubów konkordatowych a ślubów cywilnych, gdzie wcześniej było 2 do 1, praktycznie już się zatarła. W Poznaniu, w ubiegłym roku, zarejestrowaliśmy prawie identyczną liczbę tych zawartych w formie konkordatowej, jak i w formie cywilnej - dodaje zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu Krzysztof Konarski.

Więcej o: