Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków. Pytania o płodność i zdolność do współżycia

Od 1 czerwca 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, na podstawie których księża będą weryfikować przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Ze względu na coraz większą liczbę unieważnień ślubów, Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków.
Zobacz wideo

Pomóc w tym mają rozmowy, które duchowni prowadzą z narzeczonymi. Zmiany wprowadzone zostają przez tzw. "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Zaczną one obowiązywać od czerwca 2020 roku.

Zmiany w zasadach zawierania małżeństw: więcej pytań osobistych m.in. o płodność i współżycie

Aby uzyskać ślub kościelnych narzeczeni muszą spełnić pewne wymogi formalne, wśród których obowiązkowa jest między innymi rozmowa z księdzem, którą poprzedza przysięga mówienia prawdy.Do tej pory przeprowadzanie wywiadów podlegało indywidualnej interpretacji prawa kościelnego przez proboszcza danej parafii. Od czerwca pytania i forma ich zadawania będzie już sformalizowana. Od tego roku duchowni będą mogli zadawać więcej pytań narzeczonym, a także zmieni się forma ich zadawania. 

Na początku para odpowiada na pytania razem, a później ksiądz będzie rozmawiać z przyszłymi małżonkami na osobności. Narzeczeni będą musieli też unikać odpowiedzi"„tak" lub "nie" i bardziej szczegółowo odpowiadać na pytania - także duszpasterz musi bardziej szczegółowo zapisywać je w protokole.

Jak podaje "Rzeczpospolita" przyszli małżonkowie będą musieli spodziewać się nowych pytań, które zostaną im zadane przez księdza podczas spotkania. Narzeczeni zostaną zapytani o swoje dane osobowe, jednak później duchowny może zadać bardziej osobiste pytania. Ksiądz zapyta między innymi o to, czy małżeństwo zawierane jest z własnej wolni, czy czują się do tego zmuszeni np. przez rodzinę. Narzeczeni będą musieli też odpowiedzieć o ewentualne przeszkody, które mogłyby w przyszłości zakłócić ich małżeństwo. Ksiądz może zapytać też o zdrowie narzeczonych w aspekcie seksualnym, które obejmują pytania o płodność czy zdolność do współżycia. W przypadku osób małoletnich kapłan będzie doradzał odłożenie terminu zawarcia małżeństwa.

- Nowe przepisy uszczelniły sposób sprawdzania nupturientów i mam nadzieję, że będą działały w ten sposób, że sito wychwytywania małżeństw, które będą nieważnie zawarte, będzie szczelniejsze - powiedział w rozmowie z TVN24 adwokat kościelny Michał Poczmański. Zmiany wprowadzone przez Konferencje Episkopatu Polski związane są właśnie z coraz większą liczbą unieważnień małżeństw. Inną z przyczyn ma być mniejsza popularność ślubów kościelnych. - Różnica między liczbą ślubów konkordatowych a ślubów cywilnych, gdzie wcześniej było 2 do 1, praktycznie już się zatarła. W Poznaniu, w ubiegłym roku, zarejestrowaliśmy prawie identyczną liczbę tych zawartych w formie konkordatowej, jak i w formie cywilnej - dodaje zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu Krzysztof Konarski.

Więcej o:
Komentarze (569)
Kościół chce dokładniej weryfikować przyszłych małżonków. Pytania o płodność i zdolność do współżycia
Zaloguj się
 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 189 razy 179

  A jak oni to mają niby wiedzieć? Przed ślubem przecież nie wolno.
  Logika katolika.

 • H2O H2O

  Oceniono 118 razy 106

  Rozumiem że przyszli małżonkowie na mocy nowych przepisów mogą też pytać o preferencje seksualne księdza i o jego potomstwo... co by potem nie było że ślubu udzielał im np. pedofil albo dzieciaty bawidamek?

 • numer7my

  Oceniono 94 razy 82

  Powinni jeszcze zatrudnić własnych ekspertów do sprawdzania czy kandydatka na małżonkę posiada błonę dziewiczą i czy nie jest transwestytą , Świat płonie a oni takimi bzdetami się zajmują im tylko jedno w głowie .

 • thea19

  Oceniono 78 razy 76

  jak na pytanie o płodność i zdolność do współżycia mają odpowiedzieć osoby, które teoretycznie współżyć przed ślubem nie mogą i dzieci nie mają?

 • asr1

  Oceniono 70 razy 66

  Zalecam zalecam :)))) trzeba mieć chorą głowę aby odpowiadać na takie pytania , jest USC i to polecam !!!

 • antyk63

  Oceniono 65 razy 61

  Równia pochyła. Polski kościół konsekwentnie popełnia autodestrukcję. I mu się to coraz bardziej należy... A nie, zostanie katolicka młodzież ultraprawicowa, bo krzyż na bejsbolu wygląda dumnie.

 • belisek

  Oceniono 64 razy 54

  Chore to. Czyli ksiądz będzie pytał o płodność? A skąd ma wiedzieć młoda para skoro ( teoretycznie) nic nie wie na temat współżycia bo przecież czekają do nocy poślubnej . A ksiądz zadając takie pytania to chce udzielić rady jak to robić? Bo ma doświadczenie? Czy chce się dowiedzieć czegoś czego jeszcze nie wie z może mu się przydać? Bo chyba nie chodzi mu o to ,że dowie się o życiu przedmałżeńskim i powie, że niestety nie może im pobłogosławić związku bo żyli w grzechu. I jeszcze te zapiski w księgach żeby po wielu latach można oprócz metryki pobrać informacje jak to rodzice żyli przed ślubem?

 • mg_40

  Oceniono 53 razy 49

  Chyba ich pogięło. Jak to sie ma do przepisów unijnych o zbieraniu danych osobowych. Kto przetwarza takie dane? W jaki sposób? Jak można zmusić tę instytucję do zlikwidowania wszelkich danych o mojej osobie? Powinienem mieć takie prawo żeby zażądać od Kościoła usunięcia wszelkich danych na mój temat i zaprzestania ich przetwarzania

 • jael53

  Oceniono 45 razy 43

  Hmm... a skąd niby kandydaci do małżeństwa, którzy nie zaliczyli wpadki, mają wiedzieć, jak to jest u nich z płodnością? Już nie wspominam, że takie katolickie ideały, jak dziewiczy narzeczeni, wręcz nie powinni nawet wiedzieć o swojej zdolności do współżycia, bo to przecież tylko po ślubie. KRK najwyraźniej nie wierzy w swoje własne zasady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX