Były prezes fundacji "Nie lękajcie się" z zarzutami. Miał wyłudzić od podopiecznej 30 tys. zł

Marek L., były prezes fundacji "Nie lękajcie się", usłyszał zarzut oszustwa - podała "Rzeczpospolita". Mężczyzna miał wyłudzić od podopiecznej organizacji 30 tys. zł. Marek L. nie przyznał się do zarzutu, ale potwierdził, że wprowadził kobietę w błąd.

W maju ub. r. "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł o Marku L., byłym już prezesie fundacji "Nie lękajcie się", działającej na rzecz ofiar księży pedofilów. Z tekstu wynikało, że Marek L. miał pożyczyć od 26-letniej ofiary jednego z księży 30 tys. zł na rzekomą operację. Kobieta wcześniej wywalczyła w sądzie milion zł zadośćuczynienia za gwałty i tortury ze strony duchownego.

Marek L. przekonywał, że pieniądze są mu potrzebne na ratującą życie operację. Twierdził, że cierpi na raka trzustki, co w rzeczywistości było nieprawdą.

>>> Rosja. Sygnalizacja świetlna spadła wprost pod nogi pieszej. Incydent nagrała kamera samochodu

Zobacz wideo

Zarzuty dla Marka L.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Marek L. przed świętami usłyszał w szczecińskiej prokuraturze zarzut oszustwa.

– Marek L. formalnie nie przyznał się do stawianego mu zarzutu, jednak złożył zeznania, w których potwierdził, że faktycznie wprowadził pokrzywdzoną w błąd, twierdząc, że jest chory – mówi w rozmowie z "Rz" prok. Maciej Jóźwiak z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Dymisja i oświadczenie Marka L.

Gdy sprawa wyszła na jaw, rada fundacji przejęła kontrolę nad funduszami "Nie lękajcie się", którymi dotychczas jednoosobowo zarządzał L. Dotychczasowy prezes podał się do dymisji i wystosował oświadczenie:

"Swoimi działaniami zawiodłem zaufanie samych ofiar duchownych, które zwróciły się do mnie o pomoc, jak i osób działających w Zarządzie i Radzie Fundacji, które nie wiedziały o moich działaniach narażających na szwank dobre imię i wiarygodność Fundacji".

Audyt w fundacji wykazał, że błędnie księgowano wydatki, choć pieniądze nie zostały w żaden sposób przywłaszczone czy wyłudzone. Zakwestionowano również liczne wydatki Marka L. Władze fundacji zdecydowały we wrześniu ub.r., że zostanie ona zlikwidowana.

Więcej o: