Kurski tłumaczy, dlaczego TVP nie pokazała wykładu Tokarczuk. "Nie istniała taka możliwość"

TVP nie transmitowała wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk "z przyczyn niezależnych od nadawcy" - oświadczył prezes publicznej telewizji Jacek Kurski. Dodał, że pokazano już samo wręczenie nagrody noblistce.

Olga Tokarczuk jest pierwszą polską noblistką od ponad 20 lat. Pomimo tego jej wykład noblowski nie był transmitowany w Telewizji Polskiej ani pokazany później. Wyemitowano jedynie późniejszą ceremonię wręczenia nagrody. Publiczny nadawca był za to krytykowany przez dziennikarzy, pojawiła się nawet petycja w tej sprawie. 

Teraz TVP ustosunkowała się do krytyki. Jej szef Jacek Kurski zrobił to w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie - podaje serwis branżowy wirtualnemedia.pl. Kurski stwierdził, że wykład nie był transmitowany "z przyczyn niezależnych od nadawcy publicznego". Prezes TVP wyjaśnił, że właściciele praw autorskich i producenci - szwedzka telewizja i Nobel Media - nie udostępniły sygnału do transmisji. Agencje prasowe miały zaś tylko trzyminutowe fragmenty już po zakończeniu wykładu. "Tak więc nie istniała możliwość przeprowadzenia transmisji z wykładu Laureatki Nagrody Nobla" - napisał Kurski - "co było również dla nas, jako nadawcy publicznego dużym zaskoczeniem i rozczarowaniem".

Wykładu na żywo nie pokazał także inne stacje (np. TVN), jednak dostępna w internecie transmisja komitetu noblowskiego została pokazana np. na portalu stacji, tvn24.pl. TVP - opisywał Kurski - pokazało ceremonię wręczenia nagrody, a TVP Kultura miało specjalną ramówkę z tej okazji. 

Zobacz cały wykład Olgi Tokarczuk:

 
Więcej o:
Komentarze (273)
Kurski tłumaczy, dlaczego TVP nie pokazała wykładu Tokarczuk. "Nie istniała taka możliwość"
Zaloguj się
 • zakrzyczny

  Oceniono 62 razy 58

  gdyby baba pisała teksty piosenek disco polo, zostałaby uhonorowana w galerii sław pisludu

 • a8ucewiczz

  Oceniono 53 razy 43

  po co pokazywać co do powiedzenia ma noblistka, skoro można pokazać Zenka Martyniuka - nowego polskiego Pendereckiego

 • jego-wysokosc

  Oceniono 36 razy 30

  W tym czasie była inna audycja kulturalna - słuchaliśmy naszego najznamienitszego tenora Zenka.

 • niktwazny126

  Oceniono 37 razy 27

  Myślę, że pani Oldze na pokazaniu uroczystości w tej akurat telewizji szczególnie nie zależało. Oglądający na co dzień TVPiS nie zauważyli braku transmisji, wszak mieli odpowiednią dawkę sukcesów rządu oraz ulubiony rodzaj muzyki. Gdzie więc problem? Moze w tym, że telewizja publiczna wydaje więcej i więcej, ale tylko w celu promowania najlepszej ze zmian?

 • xavery

  Oceniono 30 razy 24

  Jasne, że z przyczyn niezależnych od nadawcy. Bezpośrednia przyczyna siedzi na Nowogrodzkiej.

 • antypisuar

  Oceniono 25 razy 19

  Zakłamane TVpis na czele ze sługusem

 • ad.alicja18

  Oceniono 19 razy 15

  No proszę, jak ładnie wytłumaczył - prawie tak samo ładnie, jak minister niekulturalny na tyle, żeby nie wiedzieć wcześniej, co w trawie piszczy i między kartkami książek szeleści...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX