Kurski tłumaczy, dlaczego TVP nie pokazała wykładu Tokarczuk. "Nie istniała taka możliwość"

TVP nie transmitowała wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk "z przyczyn niezależnych od nadawcy" - oświadczył prezes publicznej telewizji Jacek Kurski. Dodał, że pokazano już samo wręczenie nagrody noblistce.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk jest pierwszą polską noblistką od ponad 20 lat. Pomimo tego jej wykład noblowski nie był transmitowany w Telewizji Polskiej ani pokazany później. Wyemitowano jedynie późniejszą ceremonię wręczenia nagrody. Publiczny nadawca był za to krytykowany przez dziennikarzy, pojawiła się nawet petycja w tej sprawie. 

Teraz TVP ustosunkowała się do krytyki. Jej szef Jacek Kurski zrobił to w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie - podaje serwis branżowy wirtualnemedia.pl. Kurski stwierdził, że wykład nie był transmitowany "z przyczyn niezależnych od nadawcy publicznego". Prezes TVP wyjaśnił, że właściciele praw autorskich i producenci - szwedzka telewizja i Nobel Media - nie udostępniły sygnału do transmisji. Agencje prasowe miały zaś tylko trzyminutowe fragmenty już po zakończeniu wykładu. "Tak więc nie istniała możliwość przeprowadzenia transmisji z wykładu Laureatki Nagrody Nobla" - napisał Kurski - "co było również dla nas, jako nadawcy publicznego dużym zaskoczeniem i rozczarowaniem".

Wykładu na żywo nie pokazał także inne stacje (np. TVN), jednak dostępna w internecie transmisja komitetu noblowskiego została pokazana np. na portalu stacji, tvn24.pl. TVP - opisywał Kurski - pokazało ceremonię wręczenia nagrody, a TVP Kultura miało specjalną ramówkę z tej okazji. 

Zobacz cały wykład Olgi Tokarczuk:

 
Więcej o: