Adam Bodnar interweniuje ws. Riada Haidara. Wystosował pismo do dyrektora szpitala

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej o wyjaśnienia. Chodzi o odejście z pracy, po blisko 30 latach, doktora Riada Haidara.

30 grudnia doktor Riad Haidar przekazał, że przestaje być ordynatorem oddziału neonatologii w szpitalu im. WOŚP w Białej Podlaskiej. Haidar przez blisko 30 lat kierował oddziałem, a jak mówił, jego odwołanie to decyzja Adama Chodzińskiego, radnego PiS, który jest nowym dyrektorem placówki.

Jest to wyłącznie decyzja polityczna i nie ma na uwadze dobra moich małych podopiecznych i ich rodziców

- stwierdził Haidar, który w tym roku został posłem, startując z list Koalicji Obywatelskiej.

Szpital wyjaśnia sprawę Haidara, ten zapowiada: To sprawa honorowa

Potem o losy lekarza dopytywał się Jurek Owsiak, który prosił o wyjaśnienia. Z kolei szpital z Białej Podlaskiej utrzymywał, że Riad Haidar pełnił funkcję ordynatora oddziału zgodnie z kontraktem, czyli do 31 grudnia 2019 roku. Dyrektor szpitala miał zaoferować mu dalszą współpracę, ta jednak nie zawierała zapisów dotyczących kierowania i zarządzania oddziałem. "Pan doktor - nad czym ubolewamy - nie przyjął powyższej propozycji" - wskazała rzeczniczka szpitala Magdalena Us.

Riad Haidar otwarcie przyznał później, że kontraktu ze szpitalem nie podpisze, jeśli nie zachowa stanowiska. - To sprawa honorowa. Niczym nie zasłużyłem sobie na degradację, z bycia ordynatorem na asystenta, bo takie stanowisko jest mi proponowane - mówił lekarz w RMF FM.

>>> Jurek Owsiak: Połowa wpłacających na WOŚP to wyborcy PiS

Zobacz wideo

RPO Adam Bodnar chce wyjaśnień od dyrektora szpitala

Głos w sprawie zabrał także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który zwrócił się do dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego:

Co doprowadziło do tego, że szpital traci cenionego specjalistę? (...). Dr Haidar uznał, że nie będzie mógł pracować jako zwykły lekarz na oddziale, który przez 30 lat prowadził. Uważa też, że choć w październiku został wybrany na posła na Sejm, nadal mógłby pracować jako ordynator – przecież już przez dwie kadencje był radnym sejmiku wojewódzkiego i jednocześnie kierował oddziałem neonatologii.

RPO Adam Bodnar oficjalnie poprosił dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej o wyjaśnienie swojej decyzji.

Więcej o: