Sylwester 2020. Jak miasta zabezpieczyły imprezy masowe? Dziennikarze sprawdzili

MSWiA milczy, natomiast firmy ochroniarskie postulują pewne zmiany w prawie. "DGP" opisuje, czy tragiczne wydarzenia z Gdańska zmieniły coś w zakresie ochrony imprez masowych. Także w konkteście nadchodzących sylwestrowych zabaw.

"Dziennik Gazeta Prawna" sprawdził przed sylwestrem, jak wygląda zabezpieczanie imprez masowych. Zwłaszcza że niedługo minie rok od tragicznych wydarzeń z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, gdy po zadanych ciosach nożem zmarł prezydent miasta Paweł Adamowicz. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, finał WOŚP w Gdańsku w 2019 nie był zgłaszany jako impreza masowa - gdyby tak się stało, środki bezpieczeństwa zostałyby wówczas zaostrzone.

Zabezpieczenie imprez masowych. MSWiA milczy

"DGP" zapytał ministerstwa, których przedstawiciele wypowiadali się na temat bezpieczeństwa imprez masowych po śmierci Adamowicza, o to, czy obecne przepisy się sprawdzają.

Czy obecne prawo jest dobre i czy trwają prace nad jego zmianą? Ministerstwo Sprawiedliwości przekierowało nas do MSWiA, skąd nie przyszła żadna odpowiedź

- czytamy. Z kolei branża ochroniarska podnosi, że pewne zmiany są potrzebne, przede wszystkim w zakresie usystematyzowania kwalifikacji ochroniarzy. Postulują np. przywrócenie państwowych egzaminów i licencji.

Czytaj więcej: Magdalena Adamowicz weźmie udział w finale WOŚP. "Córki nie chcą, bym tam szła"

Sylwester 2020. Tak miasta przygotowały się na zabezpieczenie zabawy

Przez rok nie zaszły żadne zmiany w prawie, ale - co podkreśla dziennik - władze lokalne, najczęściej organizujące imprezy masowe, w tym np. koncerty sylwestrowe, dobrze zabezpieczyły zabawę. "DGP" wylicza: w Warszawie nad bezpieczeństwem czuwać będzie 350 pracowników ochrony i służb informacyjnych, a Katowice sfinansowały dodatkowe patrole policji.

Z kolei w Gdańsku, mimo wydarzeń sprzed roku, urzędnicy nie przewidują problemów i zaproponowane zabezpieczenia - zapewnia magistrat - mają pozytywną opinię służb.

>>> Jurek Owsiak: Połowa wpłacających na WOŚP to wyborcy PiS:

Zobacz wideo
Więcej o: