Łabunie. Uczniowie uświetnili uroczystości spektaklem. Grali więźniów w pasiakach i gestapowców

Dzieci z podstawówki w pasiakach lub przebrane za gestapowców, na koniec teatralne "zagazowanie" więźniów - tak wyglądał spektakl w szkole podstawowej w Łabuniach, gdy placówce nadawano imię Dzieci Zamojszczyzny.

Choć te wydarzenia rozegrały się 10 grudnia, dopiero teraz, za sprawą publikacji "Newsweeka" zyskują ogólnopolską atencję. W trakcie świętowania przyjęcia imienia Dzieci Zamojszczyzny, w szkole podstawowej w Łabuniach (woj. lubelskie) wystawiono spektaklu "Nie mogę Cię zapomnieć...".

Na stronach szkoły zachowały się zdjęcia ze spektaklu, z kolei nagrania posiada "Tygodnik Zamojski", publikował je zresztą na Facebooku. Jak opisano na stronach szkoły:

Ta niezwykle wzruszająca sztuka, przypominająca o tragicznych losach polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, była hołdem złożonym ofiarom hitlerowskiej napaści na Polskę w czasie II wojny światowej.

Dzieci w pasiakach i strojach gestapo. Na koniec "zagazowanie"

Dzieci w ramach spektaklu przebierały się w pasiaki, ukrywały się za ustawionym w sali gimnastycznej drutem kolczastym, starsze z nich wcielały się natomiast w gestapowców. W jednym z momentów sztuki dzieci udające więźniów niemieckich obozów zostały na scenie "zagazowane".

Warto zaznaczyć, że występowały dzieci z podstawówki, a  "Newsweek"  wskazuje, że najstarsze mogły mieć 12 lat, z kolei najmłodsze - siedem lub niewiele więcej. Na stronach tygodnika zacytowano też słowa wójta gminy Łabunie Mariusza Kukiełki, który wyjaśniał zebranym na uroczystościach dzieciom:

Hitlerowskie Niemcy były państwem, które łamało zasady prawa naturalnego, które było oparte na normach prawa stanowionego przez człowieka. I dziś mamy do czynienia z różnymi ludźmi, lewicowymi środowiskami, które chcą tworzyć nowego człowieka, nowe społeczeństwo. Bez Boga.

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać:

Zobacz wideo
Więcej o: