Niedziele handlowe 2020. Czy 5 stycznia sklepy będą czynne?

Czy 5 stycznia to niedziela handlowa? Wraz z początkiem roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przybrała swój ostateczny kształt. Co to oznacza w praktyce?

5 stycznia nie jest niedzielą handlową. Zgodnie z tegorocznymi przepisami o handlu w niedziele i święta w 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych. Wypadną one w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa wypadnie 26 stycznia, a kolejna - dopiero 5 kwietnia.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Niedziele handlowe i niehandlowe 2020. Gdzie można zrobić zakupy pomimo zakazu?

Przepisy o niedzielach handlowych przybrały swój ostateczny kształt. Siedem niedziel handlowych wypadnie w 2020 roku, ale także w kolejnych latach. W pozostałe niedziele będziemy mogli zrobić zakupy w takich miejscach jak stacje benzynowe, placówki pocztowe, sklepy na dworcach czy osiedlowe sklepiki, w których sprzedaje sam sprzedawca. Niewykluczone jednak, że przepisy te ulegną zmianie. O ewentualnych nowelizacjach ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta będziemy informować na bieżąco. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Niedziele handlowe 2020. Czy 5 stycznia sklepy będą czynne?
Zaloguj się
 • ziggybam

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe czy jeśli już niedługo pisowcy zamkną sklepy we wszystkie niedziele, "newsy" czy w tą niedzielę sklepy są otwarte będą się nadal klikać tak świetnie jak dotąd. Biorąc pod uwagę poziom polskiej ciemnoty - nie zdziwiłbym się gdyby portale zarabiały na nich jeszcze przez parę dobrych lat.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 16 razy 14

  Trzeba skończyć tyranię PiSu, zrzucić kajdany i przywrócić wolność.

 • jezierskiadam

  Oceniono 25 razy 13

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.

  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.

  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.

  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • mr.valdemar

  Oceniono 11 razy 9

  Durne pisowskie australopiteki to potrafią jedynie zakazami sypać, bo nie mają mózgu i nie potrafią a) dokonać wyboru, b) zrozumieć, że nie każdy lubi latać do faszyzującego kościółka, a w ciągu tygodnia nie da się często kupić np. ciuchów, ze już nie wspomnę o tradycyjnym "bomisięprzypomniało, że na plastykę trzeba mieć...". Żyj i daj żyć innym, ot co!

 • nienoto

  Oceniono 5 razy 5

  Trochę ich p...ło. Przecież w poniedziałek jest święto i chyba jest też zamknięte wszystko więc w niedzielę mogło by być otwarte...

 • elkoto

  Oceniono 6 razy 4

  Pie...mento... zakaz handlu jest chory, bezsensowny a przede wszystkim sprzeczny z Konstytucją. To, że sobie Duda z popłuczyn Solidarności robi prywatny folwark to jego sprawa. Szkoda tylko, że ma taki wpływ na naszą biedną Polskę.. a jutro? Jutro na mojej podrzędnej ulicy będą otwarte CZTERY sklepy. Debile z rządu, KK, Solidarności idźcie w pizdu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX