Abp Jędraszewski o Grecie Thunberg i "ekologizmie". "Sprzeczne z Biblią". Jest też porównanie do Engelsa

W rozmowie z Telewizją Republika abp Marek Jędraszewski powiedział, że Greta Thunberg "staje się wyrocznią dla wszystkich wszystkich sił politycznych". - To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju - powiedział metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Telewizji Republika. W trakcie rozmowy dziennikarz stacji poruszył temat aktywizmu na rzecz ekologii (sam użył określenia "ekologizm"). - Odwołam się do manifestu, który podpisała między innymi emblematyczna aktywistka ruchu ekologicznego Greta Thunberg. Chodzi o tezę, która jest postawiona w tym manifeście. Ta teza brzmi, że to patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia. To tylko krok od myślenia, że skoro patriarchat, to Kościołowi katolickiemu można by przypisać odpowiedzialność za wszystkie złe skutki klimatyczne, z którymi boryka się ludzkość - powiedział Ryszard Gromadzki, który razem z Dorotą Kanią prowadził rozmowę.

- Można to skwitować jedną rzeczą: powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, w jakiejś mierze klasowego, a właściwie płciowego i w imię równości trzeba zerwać z tą tradycją, która jest tradycją judeochrześcijańską - odpowiedział na to metropolita krakowski. Jak dodał, omawiane "zjawisko" jest "bardzo niebezpieczne". - Bo to nie jest tylko kwestia, że jest jakaś postać nastolatki czy kogoś innego, kto takie poglądy głosi, a inni się mniej lub bardziej zgadzają. Nie, to jest narzucane, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich wszystkich sił politycznych, społecznych - powiedział abp Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski o Grecie Thunberg i ekologii

-  To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną” - dodał duchowny.

>>> "Nazizm stosował tę metodę w walce z Żydami, w wyniku czego powstał holokaust". Abp Jędraszewski przeciwny zasadzie "zero tolerancji" w walce z pedofilią

Zobacz wideo

Arcybiskup podkreślił, że w Biblii Adam "pośród zwierząt nie znalazł kogoś, kto były partnerem dla jego życia, dlatego otrzymał małżonkę". - To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga jako stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (861)
Abp Jędraszewski o Grecie Thunberg i "ekologizmie". "Sprzeczne z Biblią". Jest też porównanie do Engelsa
Zaloguj się
 • psycholog11

  Oceniono 149 razy 139

  Czyńcie sobie ziemię poddaną zostało napisane gdy człowiek wypasał stada kóz i to wszystko. Nie miał takich możliwości niszczenia środowiska jak teraz.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 127 razy 113

  Barani łbie w sukience - "ziemia już dawno poddana" a nawet "rozj...na", jak również "zaludniona" a nawet "przeludniona".....a z bozią coś się kontakt urwał jakieś 2 tys lat temu, chyba się teraz zastanawia co narobiła i nie wie jak to odkręcić .....

 • wyksztalciuch2015

  Oceniono 99 razy 93

  Ciekawe od kiedy szczucie stało się dla czarnej p.dofili esencją nauczania wiary ?

 • mer-llink

  Oceniono 84 razy 78

  Pan arcybiskup Jędraszewski niedługo będzie tak wszechstronny, jak pani Ogórek: zna się na wszystkim.
  Na seksie, tak małżeńskim, jak pozamałżeńskim.
  Na pedofilii.
  Oraz na miłości lesbijskiej.
  O zażywaniu innego mężczyzny przez mężczyznę nie wspominając.
  Jest skrupulatnym badaczem puścizny Marksa-Engelsa-Lenina.
  A teraz rozszerza swą kompetencję na ekologię.
  I na ruchy obywatelskie.
  No po prostu wszechstronny geniusz, a nie tam tylko prosty purpurat.
  Pewnie niedługo pan Hołownia wysunie jego kandydaturę na Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz na ministra oświaty tudzież nauki i szkolnictwa wyższego.

 • elinstal

  Oceniono 81 razy 75

  Zaiste, w jego słowach płynie miłość do bliźniego i troska o zbawienie zbłąkanej lewaczki. W te od lat bezśnieżne Święta, ten wrażliwy na krzywdy drugiego człowieka głos, wybrzmiewa wyjątkowo głośno i szczerze. Takich słowa chcemy słyszeć w każde święta, by mieć pewność i czyste sumienie, że chodzenie do kościoła nawet w te dni, nie ma najmniejszego sensu.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 80 razy 66

  Sprzeczne z Biblią? Ale biblia mówi że nasza ziemia nie jest starsza niż.. 4-5 tys. lat. Poza tym napisali ją Żydzi.

 • zaduma24

  Oceniono 68 razy 62

  Nauka Kopernika była sprzeczna z Biblią przez 300 lat. To może i tym razem nastąpi "dopasowanie"

 • 99venus

  Oceniono 68 razy 56

  Muszę z podziwem powiedzieć,że udało mu się pobić kolejny rekord głupoty.Wyjątkowy dureń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX