"Krystyna Pawłowicz pogwałciła zasady kodeksu etycznego sędziów TK". Wniosek o karę dyscyplinarną

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uznał, że jeden z ostatnich wpisów sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym obraziła Małgorzatę Kidawę-Błońską, narusza kodeks etyczny sędziów TK. Ośrodek oczekuje także kary dyscyplinarnej dla byłej posłanki PiS.
Zobacz wideo

Małgorzata Kidawa-Błońska na Twitterze skomentowała słowa Andrzeja Dudy, który w niedzielnym wywiadzie dla TVP Info bronił tzw. ustawy kagańcowej. Prezydent powiedział, że wstyd mu m.in. za to, że prof. Małgorzata Gersdorf została wybrana pierwszą prezes Sądu Najwyższego.

Wstyd to pojęcie obce dla prezydentury Andrzeja Dudy. Jej symbolem będzie wielokrotne złamanie konstytucji, przyjęcie ślubowania od Piotrowicza i Pawłowicz, skandaliczne ataki na sędziów. I te słowa, że nie jest Prezydentem wszystkich Polaków. Wstyd!

- napisała kandydatka KO na prezydenta. 

Na wpis Kidawy-Błońskiej zareagowała - w swoim stylu - była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Od niedawna nowa sędzia Trybunału Konstytucyjnego określiła wicemarszałkinię Sejmu "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem".

Krystyna Pawłowicz naruszyła etykę sędziów Trybunału Konstytucyjnego

W ocenie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, tym samym Krystyna Pawłowicz pogwałciła przepisy uchwalonego przez PiS kodeksu etycznego sędziów TK. Chodzi o dwa paragrafy mówiące o nie angażowaniu się sędziów TK w bieżącą politykę oraz o dbaniu o autorytet i integralność Trybunału: 

§ 16.3. Sędzia nie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej spraw politycznych ani nie angażuje się w działania partii politycznych i ruchów społecznych zajmujących się bieżącą polityką.
§ 16.4. Sędzia Trybunału powstrzymuje się od wypowiedzi, które mogą podważać status, autorytet i integralność Trybunału.

Dlatego, zdaniem pracowników Ośrodka, Pawłowicz za wpis na Twitterze na temat kandydatki Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zasłużyła na karę dyscyplinarną. 

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział złożenie skargi na byłą posłankę PiS. 

Więcej o: