Zakopane. Zakaz odpalania fajerwerków przez cały rok. Będzie obowiązywał już w tego sylwestra

Zakaz używania petard i fajerwerków przez cały rok - taką decyzję podjęli radni Zakopanego na ostatniej sesji rady miasta. Przepis ma obowiązywać już w nadchodzacego sylwestra. Dotyczy wszystkich miejsc w publicznych, nie będzie natomiast obowiązywać na posesjach prywatnych.

Radni Zakopanego zdecydowali o obowiązującym na terenie miasta całkowitym zakazie odpalania fajerwerków. Początkowy projekt uchwały zakładał, że zakaz będzie obowiązywał jedynie w sylwestra i Nowy Rok. W trakcie obrad przyjęto jednak poprawkę, która zakłada, że ma obowiązywać przez cały rok - podaje "Tygodnik Podhalański".

>>> Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Zakopane. Zakaz odpalania fajerwerków przez cały rok

Za całkowitym zakazem fajerwerków głosowało 13 zakopiańskich radnych. Trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Przepis ma wejść trzy dni w życie po opublikowaniu w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym i obowiązywać już w trakcie nadchodzącego sylwestra.

Zakaz dotyczy wszystkich miejsc publicznych, a za jego złamanie będzie groziła grzywna. Radni w uzasadnieniu uchwały wskazywali, że odpalanie petard w miejscach publicznych - m.in. na ulicach i placach - grozi pożarami i stwarza niebezpieczeństwo dla porządku publicznego. Podkreślali też, że zagrożony jest spokój zwierząt domowych i tych mieszkających w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Miasto Zakopane charakteryzuje się zwartą zabudową. Budynki przeważnie mają spadziste dachy, a więźba dachowa wykonana jest z elementów drewnianych. Co więcej część dachów pokryta jest gontem drewnianym, w związku z powyższym odpalone fajerwerki spadając na dach mogą spowodować pożar a tym samym zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz znaczne straty materialne
Podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne również z uwagi na dobro zwierząt domowych i przebywających na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego dzikich zwierząt. Zwierzęta domowe z powodu hałasu odczuwają paniczny lęk, co powoduje ich ucieczkę i zaginięcie, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dzikie zwierzęta, które pozostają w tym okresie w hibernacji w wyniku hałasu mogą ulec wybudzeniu, co może być śmiertelne w skutkach

- czytamy w uzasadnieniu uchwały, cytowanej przez "Tygodnik Podhalański".

Więcej o: