Zakopane. Zakaz odpalania fajerwerków przez cały rok. Będzie obowiązywał już w tego sylwestra

Zakaz używania petard i fajerwerków przez cały rok - taką decyzję podjęli radni Zakopanego na ostatniej sesji rady miasta. Przepis ma obowiązywać już w nadchodzacego sylwestra. Dotyczy wszystkich miejsc w publicznych, nie będzie natomiast obowiązywać na posesjach prywatnych.

Radni Zakopanego zdecydowali o obowiązującym na terenie miasta całkowitym zakazie odpalania fajerwerków. Początkowy projekt uchwały zakładał, że zakaz będzie obowiązywał jedynie w sylwestra i Nowy Rok. W trakcie obrad przyjęto jednak poprawkę, która zakłada, że ma obowiązywać przez cały rok - podaje "Tygodnik Podhalański".

>>> Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Zakopane. Zakaz odpalania fajerwerków przez cały rok

Za całkowitym zakazem fajerwerków głosowało 13 zakopiańskich radnych. Trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Przepis ma wejść trzy dni w życie po opublikowaniu w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym i obowiązywać już w trakcie nadchodzącego sylwestra.

Zakaz dotyczy wszystkich miejsc publicznych, a za jego złamanie będzie groziła grzywna. Radni w uzasadnieniu uchwały wskazywali, że odpalanie petard w miejscach publicznych - m.in. na ulicach i placach - grozi pożarami i stwarza niebezpieczeństwo dla porządku publicznego. Podkreślali też, że zagrożony jest spokój zwierząt domowych i tych mieszkających w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Miasto Zakopane charakteryzuje się zwartą zabudową. Budynki przeważnie mają spadziste dachy, a więźba dachowa wykonana jest z elementów drewnianych. Co więcej część dachów pokryta jest gontem drewnianym, w związku z powyższym odpalone fajerwerki spadając na dach mogą spowodować pożar a tym samym zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz znaczne straty materialne
Podjęcie przedmiotowej uchwały jest zasadne również z uwagi na dobro zwierząt domowych i przebywających na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego dzikich zwierząt. Zwierzęta domowe z powodu hałasu odczuwają paniczny lęk, co powoduje ich ucieczkę i zaginięcie, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dzikie zwierzęta, które pozostają w tym okresie w hibernacji w wyniku hałasu mogą ulec wybudzeniu, co może być śmiertelne w skutkach

- czytamy w uzasadnieniu uchwały, cytowanej przez "Tygodnik Podhalański".

Więcej o:
Komentarze (63)
Zakopane. Zakaz odpalania fajerwerków przez cały rok. Będzie obowiązywał już w tego sylwestra
Zaloguj się
 • herp_derp

  Oceniono 31 razy 25

  Całkowity, ale niecałkowity bo posesje prywatne są z niego wyjęte. Czyli wystarczy znaleźć kogoś usłużnego i można walić kanonadę przez całą dobę.

  Państwo radni, to się półśrodki i działania pozorowane nazywa. Polskie prawo jest pełne tego badziewia i bez waszej ustawy.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 23

  No to kurski z Martyniukiem będą mogli co najwyżej pierdzieć na wiwat na sylwestrze marzeń.

 • krystos

  Oceniono 20 razy 16

  I to jest właśnie przykład jak nienależy uchwalać prawa.
  Bo to akurat jest złe prawo.
  Niby wprowadzono jakiś zakaz ale równocześnie stworzono, nie furtkę ale wielką bramę i do tego nie będzie można zweryfikować kto ma do niej klucze.

 • e.olsen

  Oceniono 25 razy 15

  > nie będzie natomiast obowiązywać na posesjach prywatnych.

  Żelazna logika. Strzelanie na własnym podwórku bedzie całkowicie niewidoczne i niesłyszalne dla innych i nie zaszkodzi też zwierzętom. Co za kretyni...

 • wejsunek47

  Oceniono 18 razy 14

  to teraz będzie wiadomo na której posesji mieszkają debile..

 • tete.a.tete

  Oceniono 17 razy 11

  Patrzta, jaka to wrażliwa nacja te górale spod samiuśkich Tater. Ale swoich kobiet przestać bić nie chcą .

 • sekret_bolka

  Oceniono 13 razy 9

  Ten zakaz to Pozorne i Sprytne omijanie prawa, tak jak wszystkie działania tej grupy.
  Pan K. a może i M. zapewne są już właścicielami prywatnych działek w atrakcyjnej okolicy Zafajdanego a bateria p-lot już stoi, kamery też ustawione. A scenę się odbuduje.

 • Musi Cus

  Oceniono 13 razy 9

  Kto będzie czuwał nad przestrzeganiem zakazu??? Policja?

 • yaspiman

  Oceniono 16 razy 8

  może inne miasta pójdą w ślady i skończy się ten debilny zwyczaj. na pewno zwierzeta odpoczną i będa wdzięczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX