Pogoda w Wigilię. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu na południu kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu. Ulewne deszcze mają padać na południowym wschodzie Polski, na obszarach górskich na Śląsku i w Małopolsce do jutra rana intensywnie ma padać śnieg. W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe.

Duże opady śniegu prognozowane są w trzech powiatach województwa śląskiego (cieszyńskim, bielskim i żywieckim) oraz sześciu powiatach w Małopolsce (suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki i gorlicki). Tych powiatów dotyczą ostrzeżenia drugiego stopnia w skali trzystopniowej. Do jutra rana ma tam spaść do 35 centymetrów śniegu. W nocy w powiecie tatrzańskim opady mają przybrać na intensywności.

Pogoda na Wigilię. IMGW ostrzega przed deszczem i śniegiem

Wyjątkowo intensywnie deszcz padać ma w prawie całym województwie podkarpackim, dla którego również obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Opady deszczu spodziewane są też w województwach lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim. Ostatnie ostrzeżenia, w tym te drugiego stopnia, wygasają jutro o godzinie 14.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny":

Zobacz wideo

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, już niższego pierwszego stopnia, wydano w niektórych powiatach województwa mazowieckiego oraz w większości województwa lubelskiego i świętokrzyskiego.

W Tatrach TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego w skali 5-stopniowej. Jak pisze TOPR w komunikacie, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

IMGW wydało też hydrologiczne ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw małopolskiego i podkarpackiego. W związku z opadami deszczu hydrolodzy spodziewają się wzrostu wód. 

W ciągu dnia we wtorek temperatura będzie wahała się między 5 a 7 stopniami Celsjusza.

Pogodę bieżąco możesz sprawdzić na interaktywnej mapie Windy:

Więcej o: