Świebodzin. Nagranie ze wzorowego korytarza życia na A2. "Szybko zrobili rachunek sumienia"

Dwa tygodnie temu media obiegło nagranie, na którym widać, jak kierowcy blokują drogę straży pożarnej, która jedzie w miejsce wypadku. Kilkanaście dni później na tej samej drodze kierowcy utworzyli książowy korytarz życia. "Umiejętnie odrobili lekcje i zrobili rachunek sumienia" - komentuje Policja Lubuska.
Zobacz wideo

W sobotę 21 grudnia na autostradzie A2 w powiecie świebodzińskim doszło do zdarzenia drogowego. Pojazd, który brał w nim udział, został uszkodzony tak gwałtownie, że jego fragmenty wyleciały w powietrze i spadły na przeciwległy pas ruchu. Niedługo później spowodowało to kolejną kolizję. Dzięki kierowcom, którzy utworzyli korytarz życia, policja i inne służby mogły dojechać na miejsce zdarzenia bez przeszkód. 

Wzorowy korytarz życia na A2 w Świebodzinie. "Będzie łatwiej, jak pomyślimy o pokrzywdzonych"

Przykład ze Świebodzina cieszy tym bardziej, że dwa tygodnie wcześniej na tej samej drodze kierowcy utrudnili straży pożarnej dojazd do miejsca wypadku. Ochotnicza Straż Pożarna KSRG z Lutola Suchego udostępniła nagranie, na którym było widać, że pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych wóz strażacki musiał przeciskać się pomiędzy innymi autami, a kierowcy zachowywali się w sposób chaotyczny, utrudniając akcję ratunkową. Wydarzyło się to dzień po tym, gdy w życie weszły nowe przepisy nakładają na kierowców obowiązek jazdy "na suwak" i tworzenia korytarzy życia w sytuacji zatoru drogowego oraz ograniczenia prędkości na drodze wielopasmowej.

"Kierowcy umiejętnie odrobili lekcje i zrobili rachunek sumienia. (...) Niech ten przykład z lubuskiego będzie dla innych zmotoryzowanych swojego rodzaju vademecum jak zachować się podczas zdarzeń drogowych na drogach. Może łatwiej będzie jak pomyślimy w tym czasie o pokrzywdzonych, których życie w wielu sytuacjach wisi na włosku i jest uzależnione od szybkiego dojazdu na miejsce służb ratunkowych" - pisze Policja Lubuska.

Więcej o: