Kraków. Muzeum Książąt Czartoryskich ponownie otwarte. Zwiedzanie za symboliczną złotówkę

W piątek 20 grudnia 2019 roku po trwającej niemal 10 lat przerwie otwarto Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W kolekcji muzeum znajduje się m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna.

Muzeum Książąt Czartoryskich było nieczynne przez prawie dziesięć lat. Kamienica znajdująca się na ul. Pijarskiej w Krakowie został otworzony po gruntownym remoncie. Muzeum zyskało także dodatkową przestrzeń wystawienniczą - dzieła sztuki prezentowane są na dwóch piętrach nieruchomości i w jej oficynach, łącznie w 21 salach. W muzeum znajduje się ponad 3 tysiące eksponatów. 

- Kolekcja Czartoryskich to nie tylko Leonardo i Rembrandt. To akt hołdu pruskiego, kronika Jana Długosza – to rzeczy, które definiują naszą historię i tożsamość. Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich będzie zatem wyjątkowym wydarzeniem, nie tylko dla miłośników sztuki. Po kilku latach intensywnej i systematycznej pracy zespołu Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentujemy muzeum kompletne: dostępne, nowoczesne, bardzo otwarte, ale nawiązujące do tradycji najstarszej w Polsce kolekcji muzealnej – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. "Zrobiliśmy wszystko"

Uroczystość otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich odbyła się w czwartek 19 grudnia. Wziął w niej udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co było w mocy państwa polskiego, by zrealizować ideę księżnej Izabeli Czartoryskiej, która chciała, aby pamiątki przeszłości dla przyszłych pokoleń gromadzić i dbać o nie tak, jak powinno dbać każde świadome swojej historii państwo" - napisał na Twitterze Piotr Gliński. 

Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się na ul. Pijarskiej 15 w Krakowie. Otwarte jest od wtorku do niedzieli. Do 31 grudnia 2019 roku bilet wstępu kosztuje 1 zł. Od nowego roku bilet normalny kosztować będzie 35 zł, a ulgowy - 20 zł. 

Więcej o: