Wrocław - wpadka w TVN24. W relacji z manifestacji pokazano herb z czasów II wojny światowej

W środę wieczorem w wielu miastach w Polsce odbyły się protesty przeciwko nowej ustawie o sądownictwie. Jedna z manifestacji odbyła się we Wrocławiu. W telewizji TVN24 omyłkowo zilustrowano ją herbem, który został narzucony miastu w czasie II wojny światowej.
Zobacz wideo

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl stary herb Wrocławia został wyświetlony w środę 18 grudnia po godzinie 21. Wtedy też relacjonowano manifestację, która odbyła się w proteście przeciwko reformie sądownictwa. Relacja prowadzona była w ramach pasma "Polska i świat".

Wpadka TVN24: w relacji umieszczono herb Wrocławia narzucony przez NSDAP

Umieszczony w relacji herb został narzucony przez NSDAP władzom Wrocławia w 1938 roku. W górnej części herbu umieszczony został orzeł śląski. W dolnej części znajduje się z kolei Krzyż Żelazny przyznawany od 1813 roku jako odznaczenie nadawane za męstwo na polu walki. Projektantem samego herbu jest Hans Herbert Schweitzer-Mjolnir.

Pomyłka stacji została bardzo szybko wyłapana przez widzów i była szeroko komentowana w mediach społecznościowych. - "TVN24 opatrzył zdjęcia Wrocławia z obrony sądów nazistowskim herbem Breslau. Chyba czas na reakcję IPN? ;)" - napisał na Twitterze , założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia Przemysław Fila.

Do błędu TVN24 odniesiono się także na oficjalnym fanpage'u Wrocławia na Facebooku. - Wrzucamy nasz aktualny, wrocławski herb, gdyby ktoś go potrzebował i nie mógł znaleźć w Google... Pozdrawiamy TVN24! - napisano w poście.

Sama stacja TVN24 pod materiałem wideo na portalu tvn24.pl umieściła krótkie oświadczenie:

18.12. W pierwszej wersji materiału pokazaliśmy niewłaściwy herb Wrocławia. Przepraszamy.
Więcej o: