Protesty w obronie niezależności polskiego sądownictwa. "Nie zgodzimy się na zdradę państwa"

W środę w całej Polsce odbyły się manifestacje przeciwko nowelizacji ustawy pozwalającej m.in. na dyscyplinowanie sędziów. - Chcemy pozostawić sądy niezależnymi od władzy. To nie jest żadna reforma, tylko resowietyzacja Polski - powiedział protestujący sędzia Michał Wawrykiewicz.

W środę po godzinie 18 mieszkańcy ponad 150 miast w Polsce oraz w innych krajach wyszli na ulice, aby protestować przeciw przepisom uderzającym w niezależne sądownictwo, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Hasłem dzisiejszych protestów było "Dziś sędziowie - jutro Ty". Największa manifestacja odbyła się przed budynkiem Sejmu w Warszawie.

Igor Tuleya: Sędziowie będą walczyli do końca

Nie mogę wam obiecać, że tę bitwę wygramy. Mogę wam obiecać, że sędziowie pokażą, że nie tylko fajnie mówią o konstytucji, ale są w stanie wszystko zrobić w jej obronie. Będą walczyli do końca

- powiedział sędzia Igor Tuleya. Dodał, że dobro prędzej czy później zatriumfuje nad złem. Stwierdził także, że nastał "czas próby dla sędziów".

Mamy taki moment, że nie tylko jesteśmy obrzucani błotem, ale też gipsuje nam się usta, próbuje nas się wtrącić do więzień. Jeśli to prawo wejdzie w życie, to pewnie to się uda

- dodał Tuleya.

ZOBACZ TAKŻE RELACJĘ Z MANIFESTACJI NA GAZETA.PL

W Katowicach przemawiał Krystian Markiewicz. Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia poprosił Polaków, aby teraz byli solidarni.

Jesteśmy tutaj znów przed świętami. Zamiast siedzieć z rodzinami, znów zmuszają nas do tego, żeby wyjść na ulice. Oni robią to pod osłoną świąt. Kto będzie w sądzie? O to rzecz się toczy. Proszę was, żebyśmy byli solidarni. Wszyscy

- powiedział prawnik.

Michał Wawrykiewicz: To nie jest żadna reforma, tylko resowietyzacja Polski

W Szczecinie Andrzej Milczanowski, dawny opozycjonista, powiedział, że trzeba bronić sędziów, bo jeśli "niezawisłość sądów upadnie, to ta władza wepchnie nas w system totalitarny".

Chcemy pozostawić sądy niezależnymi od władzy. To nie jest żadna reforma, tylko resowietyzacja Polski

- stwierdził w Warszawie sędzia Michał Wawrykiewicz. Tłum zebrany pod Sejmem skandował: "Precz z komuną!" i "Andrzej D.!".

Prof. Monika Płatek powiedziała, że rządzący robią wszystko, aby bezkarnie łamać prawo. Zaznaczyła, że niszczą trójpodział władzy.

To prowadzi do zdrady państwa i zniszczenia dorobku, i naszego dobra

- powiedziała prof. Płatek. Podkreśliła, że jeśli władza wciąż będzie łamać konstytucję, to takie protesty będą częstsze.

Nie zgodzimy się na zdradę państwa, którą uprawiają ci, którzy są dziś u władzy

- zapewniała prof. Płatek.

Projekt nowelizacji ustawy o sądach

W czwartek klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, który zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów. Zmienia również sposób powoływania pierwszego prezesa SN.

>>> Danuta Hübner komentuje projekt PiS dotyczący dyscyplinowania sędziów. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: