"Dziś sędziowie - jutro Ty". W całej Polsce protesty w obronie niezależności sądownictwa [MAPA]

18 grudnia o godzinie 18 mieszkańcy ponad 150 miast w Polsce wyjdą na ulice, aby protestować przeciw przepisom uderzającym w niezależne sądownictwo, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiejsze protesty odbędą się pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty". Największa manifestacja odbędzie się przed budynkiem Sejmu.

Do udziału w protestach pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" zachęcają: stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

"Dziś sędziowie - jutro Ty". Prawo i Sprawiedliwość chce dyscyplinować niepokornych sędziów

Dzisiejsze protesty dotyczą projektu nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, który zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów. Posłowie PiS, którzy złożyli ten projekt w Sejmie, chcą także zmniejszyć niezależność Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to prezydent, a nie jak do tej pory zgromadzenie ogólne sędziów NSA, będzie decydował o wewnętrznym ustroju sądu.

O tym, że PiS chce nowelizować ustawę o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, opinia publiczna dowiedziała się 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W swoim oświadczeniu nawiązała do tego pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf, która nazwała zapowiadane zmiany "likwidacją niezależnej władzy sądowniczej".

"W druku sejmowym IX kadencji nr 69 znajdujemy godną kontynuację bezprawia lat 80. minionego stulecia" - napisała prof. Małgorzata Gersdorf.

Zobacz wideo

"Dziś sędziowie - jutro Ty". Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Ustawa jest zagrożeniem dla trójpodziału władzy

17 grudnia odbyła się konferencja dotycząca protestów organizowanych pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty". Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka, który w taki sposób tłumaczą zagrożenia, jakie niesie ze sobą planowana przez PiS zmiana ustawodawstwa:

"W środę 18 grudnia o godzinie 18 odbędą się w całej Polsce oraz pod Sejmem RP protesty wobec ustawy wniesionej przez posłów PiS zapowiadającej represje wobec sędziów i prokuratorów działających zgodnie z polskim i europejskim prawem, a także nakazującej zaniechanie stosowania prawa europejskiego. Ustawa niesie zagrożenie dla podstawowej zasady funkcjonowania państwa prawa - trójpodziału władz, a wśród jej możliwych konsekwencji jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej". 

Więcej o:
Komentarze (202)
"Dziś sędziowie - jutro Ty". W całej Polsce protesty w obronie niezależności sądownictwa [MAPA]
Zaloguj się
 • mozart

  Oceniono 26 razy 16

  PiS ściągał przepisy z systemu radzieckiego! Opracowanie "Resort sprawiedliwości ZSRR w świetle sprawozdania polskiej delegacji (1956)" (Stawarska-Rippel A., www.sbc.org.pI/Content/151328/Stawarska-Rippel.pdf) zawiera dosłowne brzmienie radzieckich przepisów dyscyplinarnych. Oto ono:
  Art. 69. Prokurator Republiki ma prawo do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec wszystkich bez wyjątku osób zatrudnionych w instytucjach sądowych RFSRR.
  Art. 74. W postępowaniu dyscyplinarnym mogą być nałożone kary: a) upomnienie, b) nagana, c) przeniesienie i zamiana na niższe stanowisko, d) usunięcie ze służby z czasowym zakazem pracy na stanowisku sędziego.
  Art. 73. Powodem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego są: a) czyny, zachowania lub działania sędziów, choć nie podlegające odpowiedzialności karnej, ale niezgodne z godnością i charakterem stanowiska sędziowskiego, które miały miejsce w czasie pełnienia przez nich obowiązków, a także poza nimi, b) uchylenie przez Sąd Najwyższy szeregu orzeczeń w sprawach karnych i cywilnych z powodu niezgodności z ogólnym duchem ustawodawstwa RFSRR i interesem mas pracujących.
  Art. 80. Dyscyplinarne kolegia nie są związane jakimikolwiek formalnościami, kolejność spraw zależy od uznania kolegium, z zastrzeżeniem że po wysłuchaniu podsumowania prokuratora po nim przedstawiane jest słowo obwinionego.
  Art. 83. Od decyzji komisji dyscyplinarnej sądów gubernialnych można się odwołać w ciągu siedmiu dni od Sądu Najwyższego. Decyzje komisji dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie są przedmiotem jakiegokolwiek odwołania.
  Towarzysz D.S. Kariew tak pisał o niezawisłości sędziowskiej: „Niezawisłość sędziów radzieckich nie może być rozumiana w sensie niezależności od państwa socjalistycznego. Sąd jest organem państwa, a organ państwa nie może być niezależny od podmiotu, do którego należy. Sąd radziecki nie może służyć innym celom niż społeczeństwa socjalistycznego; nie może stosować innej polityki niż polityka Komunistycznej Partii i Rządu Radzieckiego; nie może zrealizować żadnej innej woli niż wola radzieckiego ludu”.
  Inny przykład:
  (Archipelag GUŁag)
  Ale pewnych ważnych zasad, można się przecież doszukać. Na przykład super–oskarżyciel powiadamia nas, że WCIK ma prawo ingerencji w każdą sprawę sądową. „WCIK” ułaskawia i skazuje na śmierć wedle swego rozeznania – i to bez żadnych ograniczeń (podkreślenia moje – A. S.). Na przykład, wyrok skazujący na 6 miesięcy zamieniony zostaje na 10 lat (i – jak to czytelnik chyba rozumie – nie zwołano w tym celu plenum WCIK, tylko wyrok został skorygowany, powiedzmy, przez Swierdłowa w jego gabinecie).
  Dzięki temu wszystkiemu – klaruje nam Krylenko – nasz system korzystnie się odróżnia od fałszywej teorii podziału władz, teorii o niezależności władzy sądowej. (Słusznie, boć sam Swierdłow już powiedział: „To dobrze, że u nas władze – ustawodawcza i wykonawcza nie są od siebie oddzielone, jak na Zachodzie, głuchym murem. Wszystkie „problemy można więc szybko rozwiązywać”. Zwłaszcza przez telefon)....Albo – w jak poniżający sposób były sądy podporządkowane Organom! Pewien sędzia otrzymał do rozpatrzenia taką sprawę: oto pewien obywatel po powrocie ze Stanów Zjednoczonych utrzymywał oszczerczo, że tam są dobre drogi. I nic więcej. I w aktach
  sprawy – też nic więcej! Sędzia odważył się, odesłać akta dla uzupełnienia śledztwa w celu otrzymania „poważniejszych antysowieckich materiałów” – to znaczy po to, aby tego więźnia mocniej przyciśnięto i pobito. Ale tych zbawiennych intencji sędziego nie wzięto pod uwagę i odpowiedziano mu z gniewem: „Co to ma być, nie macie zaufania do naszych Organów?” – i sędziego zesłano w randze sekretarza trybunału na Sachalin! (Za Chruszczowa postępowanie było łagodniejsze „skompromitowanych” sędziów przenoszono... no, jak myślicie, dokąd?. Do adwokatury!).

 • tempa-dzida2

  Oceniono 35 razy 13

  Że powtórzę ...
  Obłuda PIS sięga zenitu. Doskonale wiedzą, że kolejny zamach na trójpodział władzy wywoła kolejne protesty ludzi. Odnoszę wrażenie, że ich to dodatkowo "rajcuje". My wam pokażemy !!
  W okolicy Świąt Bożego Narodzenia, te antychrysty robią taki ferment. Z premedytacją !!! Pewnie liczą, że naród nie będzie miał czasu, by protestować !!!!!!!!!!!!!
  TFU, TFU, TFU !!!!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 34 razy 12

  Jako Polska i naród polski pod "rządami" pis staczamy się na dno.
  Na samo dno pisowskiego szamba.
  CZY UTONIEMY W NIM NA ZAWSZE ?????????

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 21 razy 11

  W sądownictwie potrzeba większej pracowitości i sprawności
  a nie wymiany na SWOICH którzy będą zawsze pytać pana zero jaki wyrok wydać?

 • marcus18st

  Oceniono 12 razy 6

  Palcem wbucie nie kiwne w obronie tej skorumpowanej i nabzdyczonej kasty !

 • slade1972

  Oceniono 12 razy 6

  Dziś Jan Śpiewak - jutro TY!
  Wolne Sądy!

 • czochen85

  Oceniono 6 razy 4

  Praktycznie sami emeryci... spoko :D

 • brus1968

  Oceniono 8 razy 4

  Czy utoniemy? Ja przypuszczam, że tak .Czy na zawsze?
  Na zawsze, to nie.
  Na pokolenie, dwa, trzy może...
  Potem dołożymy sobie kolejne rocznice odzyskania, zwycięstwa, cudu etc., zaczniemy odbudowywać, doganiać, dołączać, mieć znaczenie; potem się pożremy i cały cykl się powtórzy. Znów jakiś mściwy neurotyk oczadzi to protospołeczeństwo, znów wszystko rozpie...my.
  Chyba, że ów, co nas za mordu będzie dzierżyć, zacznie cywilizować ten kraj mentalnie, jak robiła to nieboszczka PRL, wszakże likwidacja wtórnego analfabetyzmu i plemiennej mentalności w Polsce nie będzie w jego interesie.

  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX