Kuria zamyka duchownym usta po proteście ws. pochówku Paetza. Ksiądz: Traktuje się nas jak osły

Poznańska kuria nałożyła na dwóch księży zakaz wypowiadania się w mediach. Prawdopodobnym powodem jest ich sprzeciw wobec pochówki abp. Juliusza Paetza w katedrze w Poznaniu. Zakaz miał oburzyć szeregowych duchownych. - Traktuje się nas jak osły - skomentował w "Głosie Wielkopolskim" jeden z nich.

Dekret zakazujący księżom Adamowi Pawłowskiemu i Danielowi Wachowiakowi aktywności w mediach społecznościowych i rozmów z dziennikarzami wydał metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Powodem miał być list protestacyjny w sprawie pochówku abp. Juliusza Paetza w poznańskiej katedrze. Jak podaje "Głos Wielkopolski" zakaz został negatywnie odebrany przez szeregowych duchownych. Księża chcieli wstawić się za swoimi kolegami.

>>> Prof. Dudek: Starsi biskupi działają na szkodę kościoła bardziej niż Jażdżewski i antyklerykałowie

Zobacz wideo

Zakaz wypowiedzi po proteście ws. pochówku Paetza. Duchowny komentuje

- Tłumaczyliśmy, że kneblowanie im ust przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek, skoro sam arcybiskup Gądecki przepraszał w liście wiernych za zgorszenie w sprawie Paetza - mówi "Głosowi Wielkopolskiemu" jeden z księży. Ostrzejszych słów używa inny rozmówca gazety. - Kompletnie zawodzi u nas komunikacja wewnętrzna, bo arcybiskup i jego bliscy współpracownicy nie potrafią z nami rozmawiać. Traktuje się nas jak osły, a Adama i Daniela potraktowano jak chłopców w krótkich spodenkach, choć są to dorośli i dojrzali faceci - stwierdza kolejny duchowny. 

Z doniesień duchownych wynika, że w dokumencie, które otrzymali ks. Pawłowski i ks. Wachowiak, nie ma wzmianki o abp. Paetzu. - Pojawiają się za to jakieś absurdalne zarzuty o konfliktach z parafianami - twierdzi duchowny.

Pogrzeb abp. Juliusza Paetza odbył się 18 listopada. Początkowo ciało oskarżanego o pedofilię duchownego miało spocząć w poznańskiej katedrze. Abp. Gądecki zmienił decyzję po protestach duchownych. Ostatecznie Paetza pochowano na cmentarzu na poznańskiej Starołęce.

Więcej o:
Komentarze (132)
Kuria zamyka duchownym usta po proteście ws. pochówku Paetza. Ksiądz: Traktuje się nas jak osły
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 29

  tak wygląda właśnie mafia: żerowanie na państwie w którym się żyje, unikanie odpowiedzialności przed państwowym prawem i jak boss mówi morda w kubeł, to morda w kubeł - omerta

 • kragon

  Oceniono 26 razy 20

  Super zakaz. Przyspiesza upadek. Wiecej takich

 • frankyy

  Oceniono 25 razy 17

  traktuja was jak osły, bo pozwoliliście zrobić z siebie osłów w watykańskiej sekcie

 • cezaryk

  Oceniono 24 razy 16

  > - Traktuje się nas jak osły
  Bardziej jak bezrozumne ruchadła. I tak trzymać.

 • transformator2014

  Oceniono 20 razy 14

  To jest właśnie prawdziwy obraz ideologii katolickiej jako precyzyjnie zaprojektowanej maszyny produkującej przemoc, pogardę i nienawiść, łamiącej ludzi, przerabiającej ich na półmózgie straumatyzowane ludzkie automaty odreagowujące swoje psychiczne kalectwo na innych, i tak to się kręci w kółko, nieprzerwany cykl upiornej kontroli społecznej, wykręconej moralności, niskiej pogardy i paraliżującego strachu przed wykluczeniem ze społeczności, to jest dzieło jakiegoś mrocznego, upiornego geniusza zła, a nie organizacja propagująca miłość do bliźniego.

 • drugiepietro

  Oceniono 11 razy 11

  Nastała moda na kneblowanie: PiS usiłuje zakneblować sędziów, a poznańska kuria - księży. Jest interes do zrobienia na produkcji gustownych knebli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX