Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży od lipca 2020 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

Kobiety w ciąży mają od 1 lipca przyszłego roku korzystać z bezpłatnych leków. Rząd przyjął projekt odpowiedniej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowych ze środków publicznych, oraz niektórych innych ustaw.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży to projekt Ministerstwa Zdrowia zapowiadany od 2018 roku. Zgodnie z przejętym przez rząd projektem nowelizacji ustawy, lista bezpłatnych leków będzie zawierać lekarstwa na receptę, których stosowanie przez kobiety ciężarne jest konieczne do "zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży".

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Przepis wejdzie w życie od lipca 2020 roku. Uprawnienia do wystawiania recept na bezpłatne leki uzyskają lekarze ginekolodzy lub położne, którzy stwierdzili ciążę. Ich zapisanie będzie też możliwe na podstawie odpowiedniego zaświadczenia.Wykaz bezpłatnych leków będzie dostępny w obwieszczeniu refundacyjnym, które zostanie wydane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jak informuje rząd, dostęp do bezpłatnych leków otrzyma około 400 tysięcy kobiet rocznie. W pierwszym roku obowiązywania ustawy budżet ma wydać na darmowe leki około 14 i pół miliona złotych.

Więcej o:
Komentarze (30)
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży od lipca 2020 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 15

  Przeżyłem w komunie połowę życia, wiec nauczyłem się "ciut" inaczej odczytywać takie propagandowe komunikaty.
  Otóż informuję, że NIE MA "bezpłatnych leków". A ten komunikat oznacza tylko tyle, że dzięki tej akcji ZMNIEJSZY się o ponad 14 milionów zł dotacja do leków dla reszty ubezpieczonych, w tym np. dla ledwo wiążących koniec z końcem emerytów.
  I tyle :-)

 • nicto_mk

  Oceniono 13 razy 11

  Kolejna fikcyjna akcja. Ileż to tych leków przyjmuja kobiety w ciąży. A może by tak bezpłatne USG albo badania prenatalne.

 • ar.co

  Oceniono 7 razy 7

  Wprowadzenie programu z wielkim hukiem i zadęciem, a po kwartale taki sam myk, jak z darmowymi lekami dla seniorów - wycofają z listy wszystkie środki powyżej 10 zł, zostawią najtańsze, najbardziej przestarzałe i z największą ilością skutków ubocznych.

 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 6

  - Czy po poronieniu będą musiały zwrócić bezpodstawnie otrzymany upust?

  - Czy będzie wyrównanie dla kobiet, które wykupiły jakieś leki między dniem "zajścia" a dniem kiedy się dowiedziały że są w ciąży?

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 5

  Reszta zaplaci. Takie darmowe.

 • c.t.k

  Oceniono 7 razy 5

  Wczesnoporonne?

 • linke1

  Oceniono 7 razy 5

  Zanim rząd cokolwiek Ci da, to najpierw kilka razy Ci zabierze.

 • hipo krater

  Oceniono 7 razy 5

  Łaskawcy. Młode i zdrowe kobiety zazwyczaj nie chorują , a ciąża to nie jest choroba. Dlaczego tak nie zrobicie dla emerytów, którym trudno przeżyć za marne grosze, Chcecie ,żeby umierali i zmniejszali deficyt w ZUS sie? Dlaczego nie ma pieniędzy na leczenie nowotworów? Mamy największą w UE umieralność, ale tego nie chcecie widzieć, tylko ciągła propaganda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX