Sprzeciwili się pochówkowi abp. Paetza w katedrze. Zostali ukarani. "Miało być oczyszczenie, jest kneblowanie"

Księża Adam Pawłowski i Daniel Wachowiak otrzymali dekret zakazujący im aktywności w mediach społecznościowych oraz rozmawiania z dziennikarzami. Powodem ma być to, że duchowni byli współinicjatorami listu protestacyjnego w sprawie pochówku abp. Juliusza Paetza w Katedrze Poznańskiej.
Zobacz wideo

Jak informuje portal DoRzeczy.pl dekret wydany został przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W ubiegły piątek proboszcz parafii p.w. NMP w Piłce ksiądz Daniel Wachowiak oraz proboszcz parafii pw. św. Marcelina w Rogalinie ksiądz Adam Pawłowski zostali w trybie pilnym wezwani do poznańskiej kurii.

Poznańska kuria wydała zakaz wypowiedzi dla dwóch księży, którzy nie chcieli pochówku abp. Paetza w katedrze

Spotkanie miało dotyczyć listu protestacyjnego, który został poparty przez księży. Dotyczył on sprzeciwu wobec planu pochówku w poznańskiej katedrze abp. Juliusza Paetza, który jest podejrzewany o molestowanie kleryków. Informator dziennikarzy "Do Rzeczy" powiedział:

Ustalono, że inicjatorami listu i osobami, które angażowały się w zbiórkę podpisów pod nim było trzech księży archidiecezji poznańskiej: ksiądz Wachowiak, ksiądz Pawłowski oraz ksiądz Marcin Węcławski z parafii pw. Maryi Królowej. Na polecenie ks. abp Gądeckiego wydano im zakaz kontaktowania się z mediami i komunikowania, wszelkimi możliwymi sposobami o sprawach Kościoła. Mogą tylko w wąskim zakresie informować o sprawach swojej parafii.

Dekret otrzymali jedynie księża Pawłowski i Wachowiak, trzeci duchowny nie prowadzi bowiem żadnego profilu w mediach społecznościowych. Oficjalnym powodem wydania dekretu miały być konflikty oraz skargi parafian i kleryków, które w przypadku jednego z księży dotyczą sprawy sprzed roku (protestu w sprawie organizacji Tęczowego Piątku).

Ostatecznie abp. Stanisław Gądecki zrezygnował z planu pochowania duchownego w Katedrze Poznańskiej. Pogrzeb abp. Juliusza Paetza odbył się na cmentarzu na poznańskiej Starołęce. W sprawie dekretu wydanego na dwóch duchownych wypowiedział się ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Za pośrednictwem mediów społecznościowych decyzję kurii opisał jako knebel na księży, których intencją było "oczyszczenie" archidiecezji po śmierci abpa Paetza. "Cierpią z tego powodu tak wierni, zwłaszcza młodzi, jak i ci kapłani, którzy wierni powołaniu chcą uczciwie i gorliwie wypełniać posługę duszpasterską" - podsumował ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Poznańską kurię krytykuje także prawicowy publicysta Tomasz Terlikowski. Dziennikarz odniósł się do sprawy rzecznika prasowego kurii, który w rozmowie z portalem e-poznan.pl stwierdził, że "nie ma informacji temat” zakazu wypowiedzi dla dwóch księży i nie będzie udzielał odpowiedzi, bo "nie wierzy w dobre intencje portalu". Tomasz Terlikowski stwierdził, że kuria nie miała prawa odmawiać komentarza w tej sprawie: "Rzecznik prasowy jest od informowania o sprawie, a nie od wiary bądź niewiary w dobre intencje, a jeśli kuria chce do reszty skompromitować Kościół poznański to niech dalej wydaje tego rodzaju decyzje i pozwala je komentować tego rodzaju (niedo)rzecznikowi" - napisał publicysta. 

Więcej o:
Komentarze (76)
"Miałoby być oczyszczenie, jest kneblowanie" - zakaz wypowiedzi dla duchownych, którzy nie chcieli pochówku abp. Paetza w katedrze
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 22 razy 20

  Tusk powiedział : Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę. Widzę, jak ten polityczny rdzeń Kościoła ośmielił się w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej. Kościół robi wiele, żeby młode pokolenie odeszło od religii

 • bogucjusz

  Oceniono 15 razy 15

  Kościół Katolicki w Polsce swoją zgnilizną moralną dorównuje "elitom" politycznym. Dno, 2 metry mułu, 10 m szamba, a pod tym jeszcze głęboki odwiert geotermalny Rydzyka.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 19 razy 15

  Terlikowski to ten co wysyła czwórkę dzieci na religię pod skrzydła podobnych Paetzowi? Mega gościu :D

 • wiceherszt

  Oceniono 19 razy 13

  Gądecki, razem z Jedraszewskim to przecież najlepsi "funfle" Paetza. Ale nawet nie o to chodzi, tylko o krytykę przełożonych. Kościół to jedno z najstarszych "korpo" na świecie, działa już grubo ponad tysiąc lat i do dzisiaj nie zbankrutowało. Stało się tak dzięki połączeniu specyficznej oferty produktowej ze ścisłą dyscypliną, obowiązującą wszystkich pracowników.

  Do tej dyscypliny należy absolutny zakaz krytykowania przełożonych, nawet jeśli byliby to martwi przełożeni. Bo coś takiego powoduje chaos i "brak poszanowania dla autorytetów". Obowiązuje to zresztą w każdej korporacji. Kto nie wierzy, niech wejdzie sobie na jakiegoś fejsbuka albo innego tłittera i wystąpi z "konstruktywną krytyką" dyrekcji swojej korporacji. A potem opisze, cóż też się stało.

  Dlatego Gądecki ukarać musiał. Homoseksualizm? Nie ma problemu, byle się nie afiszować. Pedofilia? Spoko, byle dyskretna i zbyt nie przeginać. Złodziejstwo? Żaden problem, dopóki nie okrada się szefów albo firmy. Panienki? No bez przesady, to nawet nie jest karalne, chyba że panienki są nieletnie. Alkoholizm? Wszyscy jesteśmy ludźmi. Ale gęba, która skrytykuje przełożonych zostanie zapchana! Amen.

 • polakadam

  Oceniono 14 razy 12

  Ktoś jeszcze ma złudzenia czy kościół kieruje się szlachetnymi ideami głoszenia prawdy i czystymi intencjami?
  Jak zwykle brudy wolą zamieść pis dywan niż się uczciwie rozliczyć.

 • arreis65

  Oceniono 9 razy 9

  katolickie robactwo czyli polscy księża najlepiej się czują w szambie, brudzie i ciemnocie - więc żadnego oczyszczenia nie będzie !!!!

 • chamsolo

  Oceniono 8 razy 8

  Cieniasy z tym kneblowaniem .Już PAETZ by wiedział jak klerykom usta zatkać

 • szczoorlondowy

  Oceniono 8 razy 8

  Paets sam się stamtąd nie wyniesie, trzeba mu pomóc. Może nie dziś i nie jutro ale niebawem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX