Afera SKOK Wo這min: znany adwokat Marcin D. i by造 wiceminister zatrzymani przez CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby w zwi您ku ze 郵edztwem prowadzonym w sprawie SKOK Wo這min. W鈔鏚 nich jest znany adwokat Marcin D.
Zobacz wideo

Jak czytamy na stronie CBA, czynności związane z zatrzymaniami miały miejsce w Gdyni, Szczecinie oraz w podwarszawskiej miejscowości. Obecnie funkcjonariusze prowadzą przeszukania. Jeszcze dziś zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

Marcin D. jednym z zatrzymanych przez CBA w sprawie SKOK-u Wołomin

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował portal tvp.info.pl, że zatrzymanymi są Krzysztof B., Przemysław M. oraz Marcin D. Mężczyźni zatrzymani są w sprawie prowadzonej wspólnie z Prokuratur Regionalną w Szczecinie i dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r., w tym powoływania się na wpływy w instytucji państwowej - powiedział Brodowski. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Jednym z zatrzymanych jest Marcin D. prywatnie były mąż Marty Kaczyńskiej. Mężczyzna pracował jako trójmiejski i warszawski adwokat.

CBA zatrzymało także byłego urzędnik państwowego wysokiego szczebla, który w latach 2004-2005 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Trzecim z zatrzymanych jest warszawski biznesmen. 

W listopadzie 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła dla SKOK-u Wołomin zarząd komisaryczny. W grudniu KNF zawiesiła jej działalność, a później wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości. W lutym 2015 roku sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. Wtedy też zainwestowane pieniądze straciło nawet 250 tysięcy osób. Na wypłaty odszkodowań wobec nich przeznaczonych zostało 2,2 mld złotych, jednak spora część poszkodowanych wciąż nie odzyskała swoich pieniędzy. Jedną z przyczyn upadłości SKOK-u były niespłacane kredyty, które stanowiły niemal 80 procent wszystkich pożyczek udzielonych przez Kasę.

Wi璚ej o: