Ekstradycja Polaka Mateusza Z. do USA. Za morderstwo Czeszki grozi mu 60 lat więzienia

Mateusz Z. z Krakowa, który zdaniem amerykańskich służb zabił w Chicago obywatelkę Czech, został przetransportowany do więzienia w USA. Ekstradycja odbyła się za zgodą krakowskiego sądu.

Amerykańscy śledczy uważają, że Mateusz Z. zabił 24-letnią Czeszkę w dniu 24 czerwca 2013 roku. Do zbrodni doszło w Chicago. Po tym zdarzeniu Mateusz Z. wyjechał z USA, wrócił do Polski i zamieszkał ze swoją babcią w Krakowie. Po jakimś czasie skontaktowali się z nim przedstawiciele FBI, którzy za zgodą strony polskiej spotkali się z mężczyzną w Hotelu Sheraton. Pobrano mu odciski palców i przesłuchano. Mateusz Z. przyznał się do winy - pisze Wirtualna Polska.

Ekstradycja Polaka do USA. Mieszkaniec Krakowa czeka na proces

W związku z dowodami zebranymi w sprawie (śledczy z USA przesłuchali podejrzanego, ale także jego matkę oraz świadków zdarzenia i zlecili sekcję zwłok ofiary) Mateusz Z. stanie przed amerykańskim sądem. Aby było to możliwe, konieczna była ekstradycja. Krakowski sąd zgodził się to, podkreślając, że nie ma przesłanek odmowy przekazania Polaka do USA. Mężczyzna jest już w amerykańskim więzieniu. Decyzję w tej sprawie podjął sędzia Dariusz Mazur - ten sam, który nie wyraził zgody na ekstradycję Romana Polańskiego, reżysera ściganego przez służby USA za przestępstwa natury seksualnej - informuje "Gazeta Krakowska"

>>> Czy Polański jest pedofilem? Scheuring-Wielgus: Dokonał czynu karygodnego i nie ma obrony w tej kwestii

Zobacz wideo

Mateuszowi Z. przedstawiono zarzut zabójstwa I stopnia. Grozi mu kara pozbawienia wolności na 60 lat.

Więcej o:
Komentarze (66)
Ekstradycja Polaka Mateusza Z. do USA. Za morderstwo Czeszki grozi mu 60 lat więzienia
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 28 razy 18

  Warto byłoby tam wysłać tego drugiego Mateusza. Kłamczucha (2 prawomocne wyroki za kłamstwa publiczne).

 • l1962

  Oceniono 20 razy 4

  Zabil i przyznal sie do winy. Jego proces moze odbyc sie tylko w USA wiec sedzia podjal sluszna decyzje. Usunal morderce z ulic. Jaki jeszcze macie problem ?

 • pirimpirim

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe czy polskie służby też tak swobodnie spotykają się z obywatelami USA na amerykańskim terytorium...

 • gringi

  Oceniono 5 razy 3

  to jest jakies kuriozum

 • piotrus.pan11

  Oceniono 9 razy 3

  A ja myślałem, że nie można wydać obywatela Polski do kraju, w którym kara za dane przestępstwo jest wyższa niż w Polsce. Najwyraźniej byłem w błędzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX