Ekstradycja Polaka Mateusza Z. do USA. Za morderstwo Czeszki grozi mu 60 lat więzienia

Mateusz Z. z Krakowa, który zdaniem amerykańskich służb zabił w Chicago obywatelkę Czech, został przetransportowany do więzienia w USA. Ekstradycja odbyła się za zgodą krakowskiego sądu.

Amerykańscy śledczy uważają, że Mateusz Z. zabił 24-letnią Czeszkę w dniu 24 czerwca 2013 roku. Do zbrodni doszło w Chicago. Po tym zdarzeniu Mateusz Z. wyjechał z USA, wrócił do Polski i zamieszkał ze swoją babcią w Krakowie. Po jakimś czasie skontaktowali się z nim przedstawiciele FBI, którzy za zgodą strony polskiej spotkali się z mężczyzną w Hotelu Sheraton. Pobrano mu odciski palców i przesłuchano. Mateusz Z. przyznał się do winy - pisze Wirtualna Polska.

Ekstradycja Polaka do USA. Mieszkaniec Krakowa czeka na proces

W związku z dowodami zebranymi w sprawie (śledczy z USA przesłuchali podejrzanego, ale także jego matkę oraz świadków zdarzenia i zlecili sekcję zwłok ofiary) Mateusz Z. stanie przed amerykańskim sądem. Aby było to możliwe, konieczna była ekstradycja. Krakowski sąd zgodził się to, podkreślając, że nie ma przesłanek odmowy przekazania Polaka do USA. Mężczyzna jest już w amerykańskim więzieniu. Decyzję w tej sprawie podjął sędzia Dariusz Mazur - ten sam, który nie wyraził zgody na ekstradycję Romana Polańskiego, reżysera ściganego przez służby USA za przestępstwa natury seksualnej - informuje "Gazeta Krakowska"

>>> Czy Polański jest pedofilem? Scheuring-Wielgus: Dokonał czynu karygodnego i nie ma obrony w tej kwestii

Zobacz wideo

Mateuszowi Z. przedstawiono zarzut zabójstwa I stopnia. Grozi mu kara pozbawienia wolności na 60 lat.

Więcej o: