PiS rozprawia się z sądami. "Być może nadszedł czas na Naczelny Sąd Administracyjny"

Projekt nowelizacji ustawy o sądach złożony przez Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie, poza dyscyplinowaniem sędziów, zakłada również zmniejszenie niezależności Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zmiany zakładają, że prezydent, a nie jak do tej pory zgromadzenie ogólne sędziów NSA, będzie decydował o wewnętrznym ustroju sądu. To samo PiS zrobiło już w Sądzie Najwyższym, co skutkowało wprowadzeniem sędziów wybranych przez kontrowersyjną Krajową Radę Sądownictwa.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", niewykluczone, że nowy regulamin Naczelnego Sądu Administracyjnego będzie zawierał podobne rozwiązania. Oznaczałoby to odebranie uprawnień do ustalania składów orzekających oraz terminów posiedzeń prezesom izb NSA. Sędziowie, którzy będą chcieli tam orzekać, będą musieli przejść procedurę przed KRS.

Do tej pory PiS rozprawił się z Trybunałem Konstytucyjnym, sądami powszechnymi i SN. Być może nadszedł czas na NSA

- powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Beata Morawiec. Dodaje, że NSA podpadł partii rządzącej m.in. wtedy, kiedy wydał orzeczenie, które nakazywało upublicznienie list poparcia kandydatów do KRS.

Z kolei wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha mówi "DGP", że proponowane zmiany to "uspójnienie" rozwiązań dotyczących SN i sądownictwa administracyjnego.

Projekt nowelizacji ustawy o sędziach

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, który zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów.

>>> Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (65)
PiS rozprawia się z sądami. "Być może nadszedł czas na Naczelny Sąd Administracyjny"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 27 razy 27

  Wraca komuna obalona w 1989. Wprowadza ją ponownie ten który przespal wprowadzenie stanu wojennego.

 • threemen

  Oceniono 17 razy 17

  Partia, która nie potrafi wystawić przyzwoitego człowieka na prezesa NIKu, chce kontrolować sądownictwo w Polsce.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 17

  Zmieni się prezydent i pis znowu zostanie z łapą w szambie , jeśli wcześniej sądy UE tego badziewia nie :rozwalą" w drobny puch

 • 1moja

  Oceniono 14 razy 12

  PiSbolszewicy sa jak ich protoplsci Bolszewicy jak nie maja sensownych argumentow to zaraz skladaja zawiadomienie do prokuratury, potem sady i represje.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX