Sędzia Paweł Juszczyszyn z nagrodą im. Teresy Torańskiej

Katarzyna Surmiak-Domańska, Tomasz i Marek Sekielscy oraz Paweł Juszczyszyn zostali laureatami VII edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Wyróżniony został Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał nagrodę im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną. Przypomnijmy: to sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, który został odwołany ze swojej delegacji przez ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobrę. Wcześniej Juszczyszyn zwrócił się do szefa Kancelarii Sejmu, by ten udostępnił - pod rygorem grzywny - listy z podpisami poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Juszczyszyna zawieszono także na miesiąc w czynnościach sędziego (decyzją szefa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, członka nowej KRS). Wobec sędziego wszczęto też postępowanie dyscyplinarne.

Kolejni nagrodzeni to Katarzyna Surmiak-Domańska, która otrzymała nagrodę za książkę "Kieślowski. Zbliżenie" oraz Tomasz i Marek Sekielscy uhonorowani za najlepszy materiał dziennikarski (za film "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w Kościele).

Specjalne wyróżnienie od Newsweeka otrzymał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Więcej o: