Komentarze (408)
Duże zmiany dla kierowców. Premier: Wprowadzimy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • stefan4

  Oceniono 5 razy 5

  > Premier zapowiedział, że w związku z tym zostaną wprowadzone trzy dodatkowe obostrzenia

  To są przecież przepisy antySOPowe! Nie będzie można przewieźć samochodem żadnego premiera czy ministra, ani nawet samego Wodza, bez złamania prawa. Albo trzeba będzie na szofra zatrudnić nie służbistę specjalnego, tylko jakiegoś normalnego posiadacza prawa jazdy.

 • adstr

  Oceniono 7 razy 5

  Trzeba jeszcze zmienić konstytucję i zapisać w niej nieśmiertelność pieszych.

 • randomman

  Oceniono 5 razy 5

  Czy pan premier wraz z kolegami podejmie się sprawdzenia tego wspaniałego pomysłu na ulicach Warszawy? Taki test bardzo pomógłby opozycji bo PiS nie stanąłby do następnych wyborów z powodu braku kadr.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Morawiecki Mateusz raczy zaklinać rzeczywistość: "My dzisiaj niestety jesteśmy w samym ogonie Unii Europejskiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach."
  A może jest zbyt skromny?
  Jesteśmy w ogonie Europy nie tylko na drogach.
  Koszmarna w Polsce pod rządami PiSu jest służba zdrowia.
  Paskudny jest Trybunał Konstytucyjny, KRS i cały skok PiSu na praworządność.
  Katastroflana jest oświata po "reformie" tej pięknie wyszczerzonej p. ZAlewskiej czy jak jej tam..
  Żenująca jest jakość prezydentury, bo pan Duda Andrzej wystawia ją na pośmiewisko.
  itd.....
  W czym Wolska przoduje? Ano w wysoko wyspecjalizowanej hodowli kreatur. Takich jak pan Banaś Marian: kryształ i PiS-owski wzór cnót wszelakich. Takich, jak pan Piotrowicz z panią Pawłowicz. Jak pan Kanthak, Ziobro, Macierewicz, Misiewicz itd. itd.

 • crizs

  Oceniono 7 razy 5

  sytuacja z tego tygodnia.. przed przejściem stoi dwie osoby.. zatrzymuję auto i czekam.. osoby rozmawiają sobie nie zwracając uwagi na moje auto.. nie wiem co mam robić, wreszcie ruszam powolutku, bacząc czy czasem nie zdecydują się nagle wejść na pasy..

 • saves

  Oceniono 51 razy 5

  A kiedy uznanie jako sprawcy wypadku głąba z telefonikiem przy uchu włażącego bez patrzenia na ulicę? Ostatnio tak młoda dziewczyna wlazła pod tramwaj.

 • race444

  Oceniono 27 razy 5

  Po co robic durne przepisy skoro mentalnie jestesmy 100 lat za murzynami. W naszym kraju musi w czerepkach dojsc do tego, ze bedziemy sie nawzajem respektowali i szanowali. U nas przechodzacy w wielu przypadkach przed pasami i na pasch zachowuje sie jak "swieta krowa" . Ja nie staje w obrone kierowcow bo jestem w 50% tym i tym ale wielokrotnie dojezdzajac do pasow nie wiedzialem co osoba zblizajaca sie do pasow " odwali "

 • dafcioo

  Oceniono 12 razy 4

  A w jakiej odległości od przejścia pieszy miałby mieć pierwszeństwo? A jak dwie przekupy stoją przy krawężniku przy przejściu i gadają, to auta mają stać, dopóki nie skończą gadać? A gdy ktoś wybiega zza rogu i przebiega przez przejście tak, że kierowca nie ma fizycznie szansy na reakcję? To już chyba prościej byłoby wprowadzić nakaz zatrzymywania się przed każdym przejściem, tak jak to ma miejsce przy zielonej strzałce. Będą korki, wzrośnie skokowo zanieczyszczenie powietrza i terenu w okolicy przejść (pył z hamulców), ale interpretacja przepisu będzie jednoznaczna.

 • zdzisiek66

  Oceniono 4 razy 4

  Zmiany są w dobrym kierunku, ale mam jakieś dziwne przeczucie, że prawka nie straci żaden sopowiec wiozący ministra. A za to łatwo straci "pirat" jadący po ekspresówce z przerażającą prędkością 110 km/h. Na S8 jest taka idealna miejscówka, gdzie prace modernizacyjne skończyły się rok temu, a ograniczeń do 60 nikt się nie pofatygował sprzątnąć.

 • Arkadiusz Zet

  Oceniono 6 razy 4

  Pierwszeństwo pieszego zapewnią tylko wysuwane słupki przeciwczołgowe, a nie prawo w kraju w którym prawo jest niczym

 • somtam

  Oceniono 4 razy 4

  Sukces premiera, nowa pierdolka! Pensja premiera nie mala, zajął by się Służba Zdrowia.

 • buju1976

  Oceniono 6 razy 4

  1. przykład idzie z góry
  2. przegląd zasadności wszystkich przejść dla pieszych
  3. likwidacja przejścia jesli do najblizszego innego jest mnij niz 100m
  4. przejscie minimum 15m od skrzyzowania
  5. kara dla pieszych za "plotkowanie" przy przejsciu

 • esque

  Oceniono 8 razy 4

  w pierwszej kolejnosci wyeliminowac drifterów i palaczy gum. to byłaby dobra istotnie zmiana

 • kresedebarg

  Oceniono 4 razy 4

  Taryfiarze w moim mieście palpitacji dostaną, oni nigdy pieszego nie przepuszczają

 • polokokt

  Oceniono 12 razy 4

  To się zapytam, czemu w dużym mieście gdzie wzdluz drogi ida tory tramwajowe ten sam pieszy musi mieć kategoryczne pierwszeństwo na przejsciu przed jezdnie a 3 metry dalej ten sam pieszy doskonale wie i rozumie ze tramwaj trzeba przepuścić (mało tego Tramawje Warszawskie publikują filmy jak ludzie bezmyślnie wchodzą pod tramwaj i spotyka się to z dużym uznaniem, nikt nie krytykuje motorniczego).
  Kolejne pytanie czy pieszy będzie miał tez pierwszeństwo na przejsciu przez ścieżkę rowerowa ? Co na to ortodoksyjni miejscy rowerzyści co wszędzie maja pierwszeństwo ? :)

 • jan-ru

  Oceniono 10 razy 4

  Ale uwzględniacie zombi zapatrzone w telefon,to dla nich robicie to prawo?Zawsze przestępcy tworzyli prawo pod siebie.

 • smiki48

  Oceniono 14 razy 4

  panie premierze, a co z przestrzeganiem obecnego prawa? Znakomita większość ofiar wypadków NIE przestrzegała obecnego prawa. Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie nakłada na pieszego obowiązek ZACHOWANIA SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI PODCZAS PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ. Z wielu udostępnianych filmów widać, że piesi nie zachowali szczególnej ostrożności. Piesi przechodzą jezdnię ze słuchawkami na uszach w kapturach i nie spojrzą w stronę jadących samochodów.
  Oczywiście te zasady nie zwalniają z odpowiedzialności z kierowców, którzy również muszą po pierwsze zachować szczególną ostrożność a po drugie mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

 • d34mariusz

  Oceniono 14 razy 4

  Debilny głupi przepis tak samo szkodliwy jak zezwolenie na jazdę rowerzystów obok siebie.

 • gazeta1960

  Oceniono 24 razy 4

  Czyli - tak jak na zdjęciu - "laska" zapatrzona w swój "srajfon" będzie mogła łazić po mieście jak zombi, nie zważając na nikogo...
  Dobra Zmiana!

 • wkkr

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywiście przepisy te nie będą obowiązywały pojazdów rządowych.

 • kor102

  Oceniono 6 razy 4

  To może zlikwidować ruch pojazdów i wszyscy zapylajmy pieszo, łącznie z rządzącymi.
  Przecież w ten sposób zablokujemy miasta.
  Trzeba będzie wyposażyć kierowców w czytniki myśli pieszego.
  Ślepa uliczka.

 • szymmar

  Oceniono 12 razy 4

  Co to w ogóle znaczy, że pieszy ma pierwszeństwo jeszcze zanim wejdzie na pasy ? Kierowca ma się zatrzymywać widząc pieszego w jakiej odległosći od pasów metr, dwa, dziesięć ??? A jak już będzie znał ta odległość to kto bedzie ją mierzył i jakimi certyfikowanymi przyrządami. Te zmiany przepisów moim zdaniem nie mają żadanego sensu ludzie nie giną na przejściach dla pieszych dlaetgo, że mamy złe przepisy, tylko dlatego, że nie są one przestrzegane. Nikt prawdopodbnie nie zginął na przejściu dla pieszych dlatego, że kierowca jechał nocą 60 km/h w terenie zabudowanym, tylko dlatego że jechał ze 100 km/h, po co więc zmieniać przepis o mołżiwości jazdy 60 km/h nocą ?

 • gotlama

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw niech imitacja władzy wykonawczej doprowadzi do stawiania przed władzą sądowniczą osoby łamiące OBECNIE obowiązujące prawa pieszych zamiast populistycznych obietnic kosztem zdrowego rozsądku.

 • kriss.krk

  Oceniono 3 razy 3

  Pomysł z pierwszeństwem pieszych, przed wejściem na pasy to niebezpieczny kretynizm, który zakończy się nie tylko kompletnym paraliżem ruchu w każdym większym ośrodku miejskim ale przede wszystkim jest skrajnie niebezpieczny, szczególnie dla pieszych!
  Już w tym momencie piesi traktują przejścia jak niemalże chodnik, wchodzą na nie bez rozglądania się, nie zachowują żadnej uwagi (najczęściej ślepią się w ekran telefonu) i prowadzi to wprost do koszmarnych wypadków. Z drugiej strony są "kierownicy", którzy ignorują zupełnie obowiązujące przepisy, nie dość, że wyprzedzają lub omijają inne pojazdy przed przejściem, to nawet nie zwalniają przed nim. Połączenie jednej i drugiej patologii to przepis na jeszcze większą śmiertelność na drogach!
  Kolejnym inteligentnym inaczej rozwiązaniem jest odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h, generalnie cały ten pomysł jest chybiony od początku do końca i kulawy z punktu widzenia prawa. Policja powinna zatrzymywać prawo jazdy nie tylko za prędkość, wszak czym innym jest przekroczenie prędkości na dwupasmówce, bez przejść, a czym innym, przekroczenie na wąskiej drodze, w środku zatłoczonego miasta, co generalnie za różne zachowania, które stwarzają wprost zagrożenie na drodze lub świadczą o nieznajomości podstawowych przepisów przez kierującego, następnie to sąd powinien zdecydować jak należy ukarać delikwenta czy tylko mandatem czy odebraniem uprawnień na określony czas lub permanentnie - to jedyny sposób walki z niebezpiecznymi patologiami, takimi jak wyprzedzanie na przejściach, zabawa w "szeryfa"...

 • exray

  Oceniono 3 razy 3

  Można wprowadzić nawet pierwszeństwo przed wyjściem z chaty , kibelka lub gdziekolwiek ..puste idiotyczne gesty w polskim stylu. Ofiar zapewne będzie nawet więcej. Speed kamery powinny być wszędzie , dodatkowo większość przejść powinna/ szczególnie te gdzie przed można jechać w sarmackim stylu/ przebudowane jak np. w Holandii czyli podwyższenie , przewężenie a to wszystko okraszone adekwatnymi karami za jakakolwiek nadużycie bez protestu i kpiny jak jest teraz. To wystarczy żeby do czasu wprowadzenia pojazdów autonomicznych/ po części automatycznych / uspokoić sytuację czyli zdaje się drugą lub pierwszą ilość ofiar śmiertelnych i olbrzymią ilość rannych / koszt dla pozostałych ogromny. Tyle i aż tyle ..żadnych bzdur jak w wykonaniu" długiego nosa "

 • soap2

  Oceniono 3 razy 3

  Morawiecki kłamco a gdzie milion aut elektrycznych??

 • iremus

  Oceniono 7 razy 3

  Kolejna manipulacja motłochem. Najgorzej gdy motłoch uwierzy iż ma pierwszeństwo na "zebrach" !!! Najważniejsza zasada to zasada ograniczonego zaufania. Pieszy w zderzeniu z 1,5 tonową masą żelaza nie ma najmniejszych szans, nawet jeśli rządzący dadzą im 500% gwarancji, że mają pierwszeństwo..
  Wystarczy przyjrzeć się działaniom białych czapeczek w egzekucji obecnych przepisów prawa i jakie wykonują czynności na rzecz VIP-ów aby ci mogli gnać w miastach z prędkością 150 km/h. Najwyższa pora zacząć egzekwować naruszenia kodeksu drogowego analogicznie jak w Skandynawii. Nie może być kary 2 lat więzienia w zawieszeniu dla mordercy, który na przejściu zabija 2 dzieci, tylko dlatego, że jest spowinowacony z wymiarem sprawiedliwości albo organami ścigania.

 • skromne-zero

  Oceniono 11 razy 3

  Tylko niech święta krowa rozejrzy się nim wejdzie na przejście. Prawie codzienie widzę głuche nastolatki ze słuchawkami, które wchodzą na przejście nie rozglądając się wcześnie.

 • nemo1946

  Oceniono 7 razy 3

  Premier: Wprowadzimy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy...najlepiej od poczęcia po zgon...

 • cozano

  Oceniono 3 razy 3

  Czasowe zatrzymywanie prawa jazdy przydałoby się już przy niższych przekroczeniach prędkości niż 50 kmh. Przydałoby się też karania za zbyt mały odstęp między pojazdami.

 • zielonygaik

  Oceniono 5 razy 3

  Myślę, że dużo lepszym pomysłem byłoby karanie pieszych chodzących po nocy bez opasek odblaskowych, to powinien być wymóg, a po drugie może by tak poprawić stan polskich dróg?

 • roman.wurster

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko zeby nie wbiegali ....no i wypadaloby by te przejscia podswietlic przy ograniczonej widoscznosci 6- chce przejsc wciska przysk lampka sie zapala - bo moze byc tak ze dwoch kolegow wyjdzie sobie po kielichu i akurat przy przejsciu postanowia sie rozstac ;) i tak beda ze 2 godziny stali

 • parrotpolly

  Oceniono 3 razy 3

  To poglądowe zdjęcie pieszego wpatrzonego w telefon, jest jak rozumiem zachętą do dialogu społecznego, motywowanego chęcią osiągnięciem zgody między kierowcami a pieszymi. Bo przecież każdy z nas jest tylko pieszym bądź kierowcą...?

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 9 razy 3

  To tylko zwiększy ilość wypadków na pasach. Piraci drogowi i pospolici idioci i tak będą jeździli tak jak do tej pory, za to piesi stracą czujność i będą włazili bez upewnienia się, że wariat, pijak, smartfoniarz czy dziennikarz bez prawka nie ma zamiaru ich rozjechać.

 • telewy2

  Oceniono 7 razy 3

  W ogonie Europy to jesteśmy nie tylko z tym, ale z jakością powietrza również.

 • masofrev

  Oceniono 11 razy 3

  > pierwszeństwo dla pieszego przed wejściem na pasy,

  Chyba, że prowadzi red. Najsztub...

 • do_mappiego

  Oceniono 5 razy 3

  Dzuwne, brakuje 4. przepisu - kto z pis zawsze rządzi (na drodze). Inaczej będą zwalać winę na kierowców cinquecento, itp.

 • bartino

  Oceniono 7 razy 3

  Kłamca jak zwykle w formie, kolejne badziewia żeby tylko kasę od Polaków ukraść, złe oznakowania, brak oświetlenia w nocy, piesi niewidoczni, wszystko na kierowców zrzucić, ciekawie mnie czemu piesi nie mają pierwszeństwa przed pociągiem albo przed samolotem na lotnisku, w końcu pociąg i samolot też mają dobre hamulce

 • gokle

  Oceniono 5 razy 3

  Wkrótce po wprowadzeniu tego najgłupszego przepisu drogowego w krótkiej historii polskiej motoryzacji, pieszy będzie gatunkiem wymarłym. Wtargnięcia będą codziennością, która dla wielu kończyć się będzie tragicznie. Rada dla kierowców? Lepsze wycieraczki do szyb i zamontowanie wzmocnionych zderzaków. O i kamery. Każdy musi mieć teraz kamerę samochodową. Po roku pieszych już nie będzie i wszystko wróci do normy.

 • eldemon

  Oceniono 13 razy 3

  Po raz jedenasty pytam, jak zachować sie, jak przed przejściem bez świateł stoi kobita i rozmawia przez telefon , ja się zatrzymuje, a ona mówi, że nie bedzie przechodzić!
  Czy mam jechać, czy przeciągnąć ją na drugą stronę jezdni?

 • nino.rota

  Oceniono 9 razy 3

  mieszkam nad przejściem dla pieszych i codziennie wiedzę z okna/z balkonu, że pieszy stojący na chodniku przy pasach nie zawsze chce przejść (albo czeka na podwózkę, albo na kogoś idącego z drugiej strony, albo przystanął i rozmawia przez telefon, albo zmierza do zaparkowanego kawałek dalej pojazdu idąc wzdłuż ale nie wchodząc na pasy, albo się rozmyślił i wiele innych przypadków). Będzie paraliż miast i wtargnięcia pieszych egzekwujących sobie ten przepis bez znajomości zasad fizyki. A co z przepisem o nagłym wtargnięciu na pasy tuż przed nadjeżdżający pojazd albo wchodzenie na pasy zza przeszkody?
  Trup będzie się ścielił gęsto, przewiduję...

 • Alter Ego

  Oceniono 2 razy 2

  Co to znaczy "możliwość odebrania prawa jazdy..." Znowu pole do interpretacji i nadużyć. Przepisy drogowe powinny być jasne i precyzyjne.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  I przez to właśnie przerżniecie następne wybory.
  Wasz suweren wam nie daruje.

 • nikki1

  Oceniono 2 razy 2

  Idioci będą wjeżdżać na przejścia dla pieszych bez upewnienia się bo mają pierwszeństwo. Kierowcy mają za zadanie teraz takie coś przewidywać

 • pierwszychamrp

  Oceniono 2 razy 2

  Morawiecki namierzył się na Maziarskiego. Będzie wojna z Wyborczą.

 • re_x

  Oceniono 6 razy 2

  proponuję najpierw badania-wystarczy prosta ankieta!wyniki mogłyby zadziwić.Mam wrażenie,że większość pieszych od dawna jest przekonana,że MA obecnie pierwszeństwo!a ilu pieszych i niestety kierowców nie wie,że przejście przedzielone wysepką to DWA ODDZIELNE przejścia?!bez edukacji zmiany przepisów nic nie dadzą!obarcza się winą tylko kierowców,bo ich najłatwiej karać!przepisy trzeba zmienić kompleksowo-np. takie same mandaty dla wszystkich użytkowników dróg-w tym pieszych.Przejście na czerwonym świetle?Taka sama kara jak dla kierowcy za wjazd-500zł.Spowolnianie ruchu(spacerki po przejściu)-mandat!zakaz używania telefonu na drogach(przejściach)-kara jak dla kierującego!najpierw edukujmy pieszych i rowerzystów dyscyplinując ich mandatami,uczyć dzieci w szkołach podstaw bezpieczeństwa...ale policja woli karać kierowców,tak łatwiej!w lato np. ryk motocykli w nocy...jak to jest,że mają prawo jazdy,skoro każdy przekracza prędkość i policja zna ulubione trasy?nie łapie,bo jeszcze się nie zatrzyma i w statystyce się pogorszy..

 • marek.krajewski63

  Oceniono 6 razy 2

  Takie przepisy sa realne i skuteczne, ale w krajach o duzej kulturze motoryzacji i tam to faktycznie dziala, ale nie w kraju, gdzie glownym motten Polaka jest "nie ty mi bedziesz mowil, co ja k.....wa mam robic" Z taka mentalnoscia wypadkow moze byc jeszcze wiecej. Tu trzeba edukacji i przygotowania spoleczenstwa na takie WIELKIE zmiany. Przygotowac trzeba i kierowcow i pieszych, a bez tego moze byc masakra. Zmiany musza byc wprowadzone rozsadnie, nie na zasadzie rewolucji, ale ewolucji, bo nawyki tak kierowcow i pieszych moga kosztowac wiele istnien ludzkich.
  Najwyzszy w Europie poziom wypadkowosci z pieszymi, to wlasnie jest ten niski poziom kultury motoryzacji, gdzie Polacy dopiero pare lat temu MASOWO przesiedli sie z furmanek do samochodow.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 8 razy 2

  Brawo! Jak nie cierpię PISu i podłej zmiany tak tym razem w 100% popieram.
  Jestem opozycja, ale jak widać nie 'totalna' ;-)
  Stop piratom drogowym! Naprawdę to nie jest tak, że każdy kto chce powinien mieć prawo jazdy. Odbierać uprawnienia piratom i tyle. Albo jesteśmy w Europie albo nie. Czas skończyć z tym co jest teraz na drogach.

 • karburator_1

  Oceniono 4 razy 2

  Ledwo początek drugiej kadencji, a już widać zmęczenie władzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX