Duże zmiany dla kierowców. Premier: wprowadzimy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w niedzielę trzy zmiany dotyczące przepisów ruchu drogowego. Wśród nich ma znaleźć się zasada, że pieszy będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych.

Premier ogłosił wprowadzenie zmian przepisach, które mają pomóc w poprawieniu bezpieczeństwa na drogach. W wystąpieniu w niedzielę Mateusz Morawiecki powiedział, że w tej kwestii Polska jest "na ostrym zakręcie", a "piratów drogowych trzeba wyeliminować, i to skutecznie" z ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki zapowiada zmiany w przepisach ruchu drogowego

My dzisiaj niestety jesteśmy w samym ogonie Unii Europejskiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Ginie w ostatnich latach średnio około 3000 osób na polskich drogach i jest to liczba w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów jedna z najwyższych w Europie, niestety

- mówił.

Premier zapowiedział, że w związku z tym zostaną wprowadzone trzy dodatkowe obostrzenia:

  • pierwszeństwo dla pieszego przed wejściem na pasy,
  • ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę,
  • możliwość odebrania prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym.
Zobacz wideo

Nie ma na razie informacji na temat terminu planowanych zmian, ale Mateusz Morawiecki mówił, że zostaną one wprowadzone "w bardzo krótkim" czasie. Poza tym, ma powstać fundusz na dodatkowe inwestycje w infrastrukturę, w tym przejścia dla pieszych i ronda.

Przypomniał też, że od niedawna obowiązuje już jazda na suwak oraz obowiązkowe tworzenie tzw. korytarzy życia w sytuacjach, które tego wymagają.

- Jakoś tak to się dzieje drodzy państwo, że jak przekraczamy granicę i wiemy, że mandaty są dużo wyższe, to zdejmujemy nogę z pedału gazu. Powinniśmy w odpowiednich miejscach zdejmować nogę z gazu również w Polsce - zauważył Mateusz Morawiecki. W jego krótkim niedzielnym wystąpieniu nie znalazły się jednak zapowiedzi dotyczące zmian wysokości mandatów w Polsce.

Więcej o: