Duże zmiany dla kierowców. Premier: wprowadzimy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w niedzielę trzy zmiany dotyczące przepisów ruchu drogowego. Wśród nich ma znaleźć się zasada, że pieszy będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych.

Premier ogłosił wprowadzenie zmian przepisach, które mają pomóc w poprawieniu bezpieczeństwa na drogach. W wystąpieniu w niedzielę Mateusz Morawiecki powiedział, że w tej kwestii Polska jest "na ostrym zakręcie", a "piratów drogowych trzeba wyeliminować, i to skutecznie" z ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki zapowiada zmiany w przepisach ruchu drogowego

My dzisiaj niestety jesteśmy w samym ogonie Unii Europejskiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Ginie w ostatnich latach średnio około 3000 osób na polskich drogach i jest to liczba w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów jedna z najwyższych w Europie, niestety

- mówił.

Premier zapowiedział, że w związku z tym zostaną wprowadzone trzy dodatkowe obostrzenia:

 • pierwszeństwo dla pieszego przed wejściem na pasy,
 • ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę,
 • możliwość odebrania prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym.

Nie ma na razie informacji na temat terminu planowanych zmian, ale Mateusz Morawiecki mówił, że zostaną one wprowadzone "w bardzo krótkim" czasie. Poza tym, ma powstać fundusz na dodatkowe inwestycje w infrastrukturę, w tym przejścia dla pieszych i ronda.

Przypomniał też, że od niedawna obowiązuje już jazda na suwak oraz obowiązkowe tworzenie tzw. korytarzy życia w sytuacjach, które tego wymagają.

- Jakoś tak to się dzieje drodzy państwo, że jak przekraczamy granicę i wiemy, że mandaty są dużo wyższe, to zdejmujemy nogę z pedału gazu. Powinniśmy w odpowiednich miejscach zdejmować nogę z gazu również w Polsce - zauważył Mateusz Morawiecki. W jego krótkim niedzielnym wystąpieniu nie znalazły się jednak zapowiedzi dotyczące zmian wysokości mandatów w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (408)
Duże zmiany dla kierowców. Premier: Wprowadzimy pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 39 razy 31

  Czy ten przepis dotyczy oborowej z Brzeszcz, ktora "wali" 150 km/h z Balic przez wszystkie wiochy zeby Edkowi bigosu ugotowac ???

 • dzidka17

  Oceniono 35 razy 29

  z tego co pamiętam to już od kilku lat obowiązuje ten przepis tylko być może Becia nie dopuściła ustawy do druku.
  Na Zachodzie od dawna pierwszeństwo mają piesi ,którzy stoją na chodniku przed pasami dla pieszych.
  Na Zachodzie od dawna autobus miejski ma pierwszeństwo przed samochodami osobowymi.
  Może "pan" premier poinformuje Polaków czy i jak zostali ukarani kierowcy SOP,którzy spowodowali wypadki, uszkodzili limuzyny ,które nadawały się do kasacji.Może "pan" premier oświadczy publicznie kiedy zakończy się rozprawa dot. wypadku "pana" poprzedniczki.Tak "pan" i "pana" prezydent narzekacie na Sądy ,a własne wykroczenia trzymacie w sądowych szufladach bo boicie sie,że prawda wyjdzie na jaw,że zawinili kierowcy SOP.
  Może "pan" premier opublikuje wykształcenie,kwalifikacje,staż na stanowisku kierowców SOP. JAWNOŚĆ JEST NAJWAŻNIEJSZA "panie" premierze.

 • hans_gl

  Oceniono 25 razy 23

  ... a za kierowcę SOP odpowiada zleceniodawca - czyli wieziony VIP... bo zasada "musisz zdążyć" i "zmieścisz się" nadal obowiązuje.

 • Paweł Pietras

  Oceniono 21 razy 19

  Taka ciekawostka: jak Szydło była premierem to z Krakowa do siebie na wieś (ok. 55 km) jechała 20 minut, rekordzista podobno zrobił tą trasę w 17 minut. Przeliczcie sobie z jaką prędkością świnie i wieprze przy korycie jeżdżą. To samo dotyczy Gowina; z Krakowa do Warszawy jest ponad 250 kilometrów, a gościu jedzie szybciej jak Pendolino niewiele ponad 2 godziny. Za każdym razem, a to jest dzień w dzień policja musi pilnować żeby pospólstwo IM nie przeszkadzało jak jadą przez miasto 150 km/h.

 • tegepe

  Oceniono 25 razy 17

  Czy mówiąc o eliminacji piratów drogowych Matołuszek miał na myśli także bandytów drogowych z SOP?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX