Kaczyński chwali premiera po szczycie UE. "Uniknęliśmy ogromnego niebezpieczeństwa"

Jarosław Kaczyński pochwalił to, co udało się Mateuszowi Morawieckiemu wynegocjować na szczycie Unii ws. klimatu. - To bardzo duży sukces - powiedział. Kraje UE zgodziły się co do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale zaznaczono, że "jedno państwo na razie nie może zadeklarować wypełnienia tego celu".

Prezes PiS "bardzo wysoko ocenia to, czego dokonał premier Mateusz Morawiecki" podczas unijnego szczytu w tym tygodniu - podaje polsatnews.pl. Jarosław Kaczyński ocenił, że przyjęcie konkluzji szczytu ws. klimatu w takim kształcie, w jakim je przyjęto, jest "bardzo dużym sukcesem". 

W konkluzjach Rada Europejska oświadczyła, że popiera cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, czyli obniżenie emisji gazów cieplarnianych do takiego poziomu, że są one całkowicie pochłaniane. Jednak "jedno państwo członkowskie" - czyli Polska - "na ten moment nie może zadeklarować wypełniane tego celu w swoim zakresie". Rząd przekonuje, że Polska "uzyskała zwolnienie z zastosowania zasady neutralności klimatycznej". Jednak w dokumencie mowa jest o tym, że Rada wróci do sprawy na kolejnym szczycie w czerwcu 2020 roku. 

Kaczyński powiedział, że "bardzo wysoko" ocenia "to, czego dokonał Morawiecki" podczas szczytu, ponieważ "udało się uniknąć ogromnego niebezpieczeństwa". Tym niebezpieczeństwem miałaby być - jego zdaniem -  "bardzo kosztowna transformacja energetyczna, mogąca zagrozić gospodarce, na co nie mielibyśmy wpływu". 

Zobacz też: Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny

Zobacz wideo

Co z pieniędzmi dla Polski?

Kaczyński chwalił Morawieckiego i podkreślał, że taki efekt negocjacji to "kwestia determinacji i umiejętności" oraz tego, że "naprawdę chodzi o interes kraju, a nie interes zupełnie innego rodzaju".

Wspomniał też o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i o tym, że ma być większy, niż początkowo planowano i obejmować nawet 100 mld euro. Zapewnił, że część z tego przypadnie Polsce. 

Jednak wbrew temu, co mówi rząd, z powodu takiego stanowiska Polski może stać się zupełnie odwrotnie. Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli Polska uchyli się od wdrażania neutralności klimatycznej do roku 2050 zostanie wykluczona z unijnego mechanizmu finansowania tego celu. 

Więcej o: