Strzelce Opolskie. Więźniowie Zakładu Karnego pozwali gminę za smog nad spacerniakiem

Dwaj więźniowie Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich twierdzą, że smog zagraża ich zdrowiu, dlatego skierowali sprawę do sądu. Najpierw chcieli pozwać Skarb Państwa, jednak finalnie będą domagać się odszkodowania od gminy.

"Nowa Trybuna Opolska" pisze, że smog dawał się więźniom we znaki już podczas poprzedniego sezonu grzewczego, ale to w grudniu tego roku postanowili walczyć o swoje prawa. Twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza staje się wyjątkowo uciążliwe w chwilach, gdy wychodzą na więzienny spacerniak. Więźniowie Zakładu Karnego nr 1 chcieli pozwać Skarb Państwa, ale gdy sąd zaczął dopytywać o ich sprawę, zdecydowali, że będą domagać się odszkodowania od gminy. Każdy z nich chce otrzymać 3 tys. zł. Osadzeni chcą także, aby gmina wpłaciła 2 tys. zł na konto jednego z domów dziecka.

>>> To oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Strzelce Opolskie. Więźniowie chcą odszkodowania za smog. Burmistrz "prowadzi szereg działań"

Co na to władze gminy? Rzecznik strzeleckiego ratusza Małgorzata Kornaga uważa, że trudno zarzucić samorządowi zaniechania w kwestii walki ze smogiem.

- Burmistrz Strzelec Opolskich od wielu lat prowadzi szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Strzelcach Opolskich.  Dzięki dofinansowaniom i budowaniu świadomości mieszkańców, ze strzeleckiej mapy zniknęło już ok. 200 przestarzałych kotłów a programy dofinansowań będą kontynuowane. Szanse na to, że takie pozwy wymuszą na gminie dodatkowe działania, są niewielkie - wyjaśniła Małgorzata Kornaga.

Sprawie z zaciekawieniem przygląda się dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego, która twierdzi, ze wyrok w tej sprawie może być precedensowy.

- Do tej pory ludzie pozywali jednak w tej sprawie zazwyczaj państwo. Tak było chociażby w przypadku aktorów: Grażyny Wolszczak i Jerzego Stuhra. W obu przypadkach sąd uznał, że państwo wprowadzało programy mające na celu poprawić jakość powietrza, ale skuteczność tych działań była mało skuteczna. W związku z tym zasądził zadośćuczynienie na cele charytatywne - skomentowała Słodczyk, podkreślając, że ludzie mają prawo do tego, aby oddychać czystym powietrzem. 

"Jesteśmy pod wrażeniem świadomości wpływu złej jakości powietrza na zdrowie wśród osadzonych w zakładzie w Strzelcach Opolskich" - pisze na Facebooku Opolski Alarm Smogowy.

Więcej o:
Komentarze (36)
Strzelce Opolskie. Więźniowie Zakładu Karnego pozwali gminę za smog nad spacerniakiem. Chcą odszkodowania
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 11 razy 7

  I tu mają rację.

  Ale w tym pieprzniętym kraju pozywać trzeba by każdą gminę i prawie każdego "gospodarza" - bo pośród ludzkich siedzib w zimne miesiące nie da się wytrzymać bez maski przeciwgazowej.

 • qawsedrftg

  Oceniono 8 razy 6

  ROTFL! Może umowa na odbywanie kary w koloniach karnych (czyli łagrach) na Syberii - powietrze czyste, stężęnie cząstek PM2.5 i PM10 niskie...

 • antropoid

  Oceniono 11 razy 5

  Ale przecież w Polsce nie ma smogu... Nie może być, skoro fundusze na walkę ze smogiem są likwidowane - a kasa idzie do rydzyka...

 • mariuszzzzz

  Oceniono 4 razy 4

  Proponowałbym zlikwidowanie komentarzy bo wiele z nich jest poniżej krytyki. Jeżeli chodzi o osadzonych w 4 literach mają smog chodzi o kasę . nudzi im się więc czemu by nie wydoić jakiegoś frajera z kasy. Jeżeli chodzi o smog , zanieczyszczenie powietrza jest wiele jego przyczyn nie tylko kominy. Proponuję wprowadzić prawo ograniczające prawa człowieka do swobodnego wyboru - wprowadzić zakaz posiadania aut , ogrzewania domów , zlikwidować sieć energetyczną oraz wprowadzić restrykcyjne prawo ograniczające skrajnie konsumpcję . Czemu nie popadanie w skrajność jest dzisiaj w modzie wśród pseudo ekologów czy jakiś pseudo mędrców. Jeżeli chodzi o więzienie maksymalne ograniczenie energetyczne oraz materialne dla osadzonych niech świecą przykładem . Żałosne jest to że frajerzy wierzą i podpisują się pod tym mówiąc że osadzonym zależy na środowisku. Poznałem kilku takich ludzi dla nich liczy się kasa i kogo na nią wydymać.

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedyś celowo truli a teraz radośni inni, nie walczą z podtruwaniem.

 • dabera

  Oceniono 2 razy 2

  nikt ich nie zmuszał do takich decyzji, które doprowadziły ich na spacerniak. Nieskazanemu obywatelowi tego państwa, w przypadku zaistnienia smogu, zaleca się pozostanie w domu. Może Ci niezadowoleni panowie też powinni, gdy jest smog, pozostać w celi- tak dla zdrowia?

 • antykancelista73

  Oceniono 2 razy 2

  jpr .......super....ale nie mogę się doczekać kiedy skazani albo ktokolwiek pozwie yebanych czarnych pasożytów ot choćby złodzieja z torunia, że panie qrwa klepie paciory, sypie kasę na wasze pałace i rozpuste, w kościele to prawie już mieszkam i qrwa nic!!!!! to co pajacu w kiecce albo jakiejś torbie po cukrze na łbie i kolorowych fatałaszkach to qrwa nie działa!!!! to co wy tak ochoczo i sumiennie obiecujecie i o czym tak zawzięcie 3,14 licie no nie działa!!!! to jakieś bajki.....!!!!!

 • qawsedrftg

  Oceniono 4 razy 2

  Póki co nikt nie zaproponował realistycznego scenariusza walki ze Smokiem w małych miasteczkach i na wsi. Co niby można zrobić? Masowa gazyfikacja - ale przecież mamy nie kupować gazu z rurociągu, a statkami się nie zapewni odpowiedniej ilości. Poza tym czy to jest ekologiczne? Statek po drodze z USA spala kilkadziesiąt ton mazutu na każdych 100 km, a i koszt kto ponosi? Hmmmm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX