Strzelce Opolskie. Więźniowie Zakładu Karnego pozwali gminę za smog nad spacerniakiem

Dwaj więźniowie Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich twierdzą, że smog zagraża ich zdrowiu, dlatego skierowali sprawę do sądu. Najpierw chcieli pozwać Skarb Państwa, jednak finalnie będą domagać się odszkodowania od gminy.

"Nowa Trybuna Opolska" pisze, że smog dawał się więźniom we znaki już podczas poprzedniego sezonu grzewczego, ale to w grudniu tego roku postanowili walczyć o swoje prawa. Twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza staje się wyjątkowo uciążliwe w chwilach, gdy wychodzą na więzienny spacerniak. Więźniowie Zakładu Karnego nr 1 chcieli pozwać Skarb Państwa, ale gdy sąd zaczął dopytywać o ich sprawę, zdecydowali, że będą domagać się odszkodowania od gminy. Każdy z nich chce otrzymać 3 tys. zł. Osadzeni chcą także, aby gmina wpłaciła 2 tys. zł na konto jednego z domów dziecka.

>>> To oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Zobacz wideo

Strzelce Opolskie. Więźniowie chcą odszkodowania za smog. Burmistrz "prowadzi szereg działań"

Co na to władze gminy? Rzecznik strzeleckiego ratusza Małgorzata Kornaga uważa, że trudno zarzucić samorządowi zaniechania w kwestii walki ze smogiem.

- Burmistrz Strzelec Opolskich od wielu lat prowadzi szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Strzelcach Opolskich.  Dzięki dofinansowaniom i budowaniu świadomości mieszkańców, ze strzeleckiej mapy zniknęło już ok. 200 przestarzałych kotłów a programy dofinansowań będą kontynuowane. Szanse na to, że takie pozwy wymuszą na gminie dodatkowe działania, są niewielkie - wyjaśniła Małgorzata Kornaga.

Sprawie z zaciekawieniem przygląda się dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego, która twierdzi, ze wyrok w tej sprawie może być precedensowy.

- Do tej pory ludzie pozywali jednak w tej sprawie zazwyczaj państwo. Tak było chociażby w przypadku aktorów: Grażyny Wolszczak i Jerzego Stuhra. W obu przypadkach sąd uznał, że państwo wprowadzało programy mające na celu poprawić jakość powietrza, ale skuteczność tych działań była mało skuteczna. W związku z tym zasądził zadośćuczynienie na cele charytatywne - skomentowała Słodczyk, podkreślając, że ludzie mają prawo do tego, aby oddychać czystym powietrzem. 

"Jesteśmy pod wrażeniem świadomości wpływu złej jakości powietrza na zdrowie wśród osadzonych w zakładzie w Strzelcach Opolskich" - pisze na Facebooku Opolski Alarm Smogowy.

Więcej o: