Aborcja Bez Granic. Rzecznik Praw Dziecka złoży zawiadomienie do prokuratury

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury. Ma ono dotyczyć inicjatywy Aborcja Bez Granic, która pomaga kobietom chcącym aborcji.

Aborcja Bez Granic to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu informowanie o aborcji i niesieniu praktycznej i finansowej pomocy kobietom z Polski, które chcą przerwać ciążę. Współtworzące je organizacje (Aborcyjny Dream Team, Kobiety W Sieci - aborcja po polsku, Abortion Support Network, Ciocia Basia, Abortion Network Amsterdam, Women Help Women) służą informacją o bezpiecznych tabletkach poronnych i pomagają w organizacji zabiegu aborcji w zagranicznych klinikach. Wspierają kobiety m.in. poprzez tłumaczenie dokumentów czy organizację podróży i noclegu.

>>> Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Zobacz wideo

Aborcja Bez Granic. Rzecznik Praw Dziecka: "Taka 'pomoc' podpada pod Kodeks karny"

W sprawie Aborcji Bez Granic ma zainterweniować Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak ogłosił za pośrednictwem Twittera, że złoży odpowiednie doniesienie do prokuratury.

"Czym innym jest rzetelne informowanie o problemie aborcji, a czym innym nakłanianie, organizowanie i finansowanie nielegalnej aborcji. Według wstępnej oceny prawnej taka „pomoc” podpada pod art. 152 par. 2 Kodeksu karnego" - napisał Rzecznik Praw Dziecka

Wspomniany przez Mikołaja Pawlaka paragraf Kodeksu karnego mówi, że osoba, która "udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania" podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

Więcej o: