Dziś 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. wyemitowano słynne przemówienie Jaruzelskiego

38 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. O jego wprowadzeniu poinformowało Polskie Radio, nadając o godzinie 6 rano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wyemitowała je także Telewizja Polska.
Zobacz wideo

- Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy, warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. (...) Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju - mówił w swoim przemówieniu generał Wojciech Jaruzelski

Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, na ulicach miast pojawili się wówczas żołnierze oraz czołgi i transportery opancerzone. Wyłączono łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę policyjną, a o północy rozpoczęto aresztowania opozycjonistów. Podczas stanu wojennego w Polsce (zawieszono go w grudniu 1982 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku) życie straciło od 40 do 100 osób, a ok. 10 000 obywateli aresztowano lub internowano. Wielu z nich zmuszono do emigracji.

 

Wspomnienia stanu wojennego. "Strach o przyjaciół, którzy nagle znikają", "całkowita pustka"

Dokumentalistka Anna Pietraszek wspomina stan wojenny jako czas niepewności. Jak mówi, o poranku zaskoczył ją brak informacji a później przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. "Strach o przyjaciół, którzy nagle znikają. Chodzenie z plecakiem po Warszawie, szukanie siebie nawzajem. Szukanie sposobu na utrzymanie się, bo nie ma pracy" - powiedziała Anna Pietraszek.

Poeta i pisarz Ernest Bryll mówi, że w całym kraju zapanował chaos. Poeta podkreśla, że większość ludzi bała się o swoją przyszłość. "Ten stan był stanem jakiegoś bałaganu, niewiedzy, zamknięcia wszystkiego. Poza tym całkowitej pustki" - powiedział Ernest Bryll.

Kapelan osób internowanych ksiądz Jan Sikorski mówi, że nie wierzył w to, że komunizm zwycięży. Ale wtedy, w grudniu 1981 roku, wielu ludzi było przygnębionych. Ksiądz Jan Sikorski podkreśla, że uczucie beznadziei było o tyle silniejsze, że władza zdeptała porozumienia z NSZZ Solidarność, które zawarto w sierpniu 1980 roku. "Nagle nam ludziom radosnym powiedziano koniec, wróci to co było. Wielu nie wierzyło, ja osobiście też, ale był wielki żal o popsucie czegoś pięknego" - powiedział ksiądz Jan Sikorski.

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W piątek w całej Polsce odbędą się wydarzenia związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe, a o 17:00 w byłym areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. O 19:30 w całym kraju odbędzie się także akcja społeczna "Zapal światło wolności", w której Polacy zapalą świeczki lub znicze w oknach, przy pomnikach i krzyżach i w ten sposób upamiętnią ofiary komunizmu w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (80)
Dziś 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. wyemitowano słynne przemówienie Jaruzelskiego
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 27 razy 21

  "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać."

  Rozwalone sądownictwo, edukacja, obrona, służba zdrowia, media publiczne, służba cywilna, Trybunał Konstytucyjny, atrapa urzędu Prezydenta.

  Czy tylko ja widzę podobieństwa?

 • jezierskiadam

  Oceniono 27 razy 21

  Dziś przypada rocznica dnia, w którym Jarosław Kaczyński spał do południa.

 • 45rtg

  Oceniono 31 razy 15

  Prawda jest taka, że po pierwszych paru dniach oczywistego zaskoczenia, Polacy po prostu odetchnęli. Skończyły się, trwające od miesięcy burdy i zadymy, okazało się, że życie toczy się z powrotem normalnie. No i ci bardziej świadomi przestali się obawiać radzieckiej interwencji.

  Oczywiście debiloromantycy tęskniący za pięknymi śmierciami najlepiej kogoś innego, niż oni, mają za złe Jaruzelskiemu, że uratował Polskę. Kapeenowce i inne solidaruchy walczące przecież zawsze marzyły o bohaterskich śmierciach "młodych patriotów".

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 14

  -W Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe..
  Stasiu Piotrowicz gotów? Limuzyną go przywiozą czy Witek wysłała Embraera..

 • Misue Tanaka

  Oceniono 22 razy 14

  Pamiętam i oglądałem.Mozna mieć mieszane uczucia co do tej chwili i w tym czasie historii ale to chyba było najlepsze dla Polski co Jaruzelski uczynił.Nie ten czas i nie ten moment na wolność od Sojuza.Pare lat później to wszystko klaplo tak jak jest obecnie wolny kraj.Mimo wszystko trzeba przyznać rację temu ,,komuchówi,,.jak to większość go określa.Wielcy ludzie rodzą się raz na sto lat.

 • realistas

  Oceniono 22 razy 14

  Uratował Polskę przed takimi oszołomami jak teraz rządzą.

 • herbatka.jasminowa

  Oceniono 13 razy 13

  "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy, warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. "

  No comments.....

 • senior2244

  Oceniono 12 razy 12

  Przewodniczący zeszmaconej solidarności obchodzi rocznice walki w szeregach ZOMO z Solidarnością Wałęsy. Adrian powinien go odznaczyć za to.

 • burn74

  Oceniono 18 razy 12

  38 rocznica nieinternowania Jarosława Kaczyńskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX