Mularczyk o noblu Tokarczuk: Szwedzka Akademia Nauk powinna przeprosić za Potop

"Szkoda, że przedstawiciel Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wspominając w laudacji dla Olgi Tokarczyk o polskiej 'historii kolonializmu i antysemityzmu' nie wykorzystał szansy, aby przeprosić za 'potop szwedzki'" - stwierdził na Twitterze poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Wielu komentatorów myślało, że tweet przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. reparacji wojennych to tzw. "fejk". Wpis okazał się jednak jednak prawdziwy.

Potop Szwedzki to najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655 -1660 w trakcie tzw. II wojny północnej.

Waesterberg: Polska literatura błyszczy w Europie

We wtorek w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przed wręczeniem nagrody laudację na cześć pisarki wygłosił Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej.

>>> Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbyła się we wtorek. Zobacz jak wyglądała Olga Tokarczuk:

Zobacz wideo

- Polska literatura błyszczy w Europie. Ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru - powiedział szwedzki pisarz.

Podkreślił, że Polska to "skrzyżowanie Europy, być może nawet jej serce". Przekonywał, że w twórczości Tokarczuk widzimy traumatyczną historię jej ojczyzny. Dodał, że Tokarczuk jako pisarka "odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu".

Według szwedzkiego pisarza pisarstwo Tokarczuk wyróżnia się "połączeniem twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwą obserwacja i zafascynowaniem mitologią". Dzięki temu jest ona - mówił Waesterberg - jednym z "najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby". 

Więcej o: