Mularczyk o noblu Tokarczuk: Szwedzka Akademia Nauk powinna przeprosić za Potop

"Szkoda, że przedstawiciel Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wspominając w laudacji dla Olgi Tokarczyk o polskiej 'historii kolonializmu i antysemityzmu' nie wykorzystał szansy, aby przeprosić za 'potop szwedzki'" - stwierdził na Twitterze poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Wielu komentatorów myślało, że tweet przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. reparacji wojennych to tzw. "fejk". Wpis okazał się jednak jednak prawdziwy.

Potop Szwedzki to najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach 1655 -1660 w trakcie tzw. II wojny północnej.

Waesterberg: Polska literatura błyszczy w Europie

We wtorek w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przed wręczeniem nagrody laudację na cześć pisarki wygłosił Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej.

>>> Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbyła się we wtorek. Zobacz jak wyglądała Olga Tokarczuk:

Zobacz wideo

- Polska literatura błyszczy w Europie. Ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru - powiedział szwedzki pisarz.

Podkreślił, że Polska to "skrzyżowanie Europy, być może nawet jej serce". Przekonywał, że w twórczości Tokarczuk widzimy traumatyczną historię jej ojczyzny. Dodał, że Tokarczuk jako pisarka "odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu".

Według szwedzkiego pisarza pisarstwo Tokarczuk wyróżnia się "połączeniem twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwą obserwacja i zafascynowaniem mitologią". Dzięki temu jest ona - mówił Waesterberg - jednym z "najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby". 

Więcej o:
Komentarze (970)
Mularczyk o noblu Tokarczuk: Szwedzka Akademia Nauk powinna przeprosić za Potop
Zaloguj się
 • eryk2

  Oceniono 228 razy 202

  Czy klauni z polskiej prawicy nie rozumieją, że dla wszystkich (dla nich samych, dla Polski) lepiej jest, gdy nie otwierają dziobów, bo tylko się kompromitują? Nie, nie rozumieją. I na tym polega ich deficyt intelektualny.

 • chi-neng

  Oceniono 111 razy 99

  PiS - To jest dopiero NIEULECZALNY debilizm, obok nienwiści do wszytkich inaczej myślących i czujących niż oni, tych, którzy nie chcą im się podporządkować, na które to przypadłości cała ta sekto-mafia cierpi!
  Juz gorzej NIE może być!

 • mocz-nick

  Oceniono 91 razy 89

  Czasem mam wrażenie, że żeby wstąpić do PiS trzeba złożyć śluby ubóstwa intelektualnego.

 • justas32

  Oceniono 92 razy 80

  Mularczyk zapomniał że Potop sprowokowali Polacy roszczeniami króla polskiego do tronu szwedzkiego, zaś w armii szwedzkiej brały też udział oddziały magnatów litewskich ...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 85 razy 79

  Szkoda, że kościół nigdy nie przeprosił
  za Konfederację Targowicką.

  Całe szczęście, że kościuszkowcy powiesili tych wszystkich biskupów
  - przynajmniej tyle sprawiedliwości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX