Jak będzie wyglądać życie Tymoteusza Szydło po rezygnacji z kapłaństwa. Może np. wziąć ślub, ale bez świadków

Ks. Tymoteusz Szydło chce przejść do stanu świeckiego. Duchowny poinformował o tym w oświadczeniu przekazanym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do papieża. Zanim zapadnie, ksiądz będzie musiał udowodnić, że prośba jest uzasadniona.

Ks. Tymoteusz Szydło, syn byłej premier i obecnej europosłanki PiS Beaty Szydło, poinformował w oświadczeniu przesłanym Katolickiej Agencji Informacyjnej o złożeniu prośby o przeniesienie do stanu świeckiego. Decyzję tłumaczył "kryzysem wiary i powołania".

Zgodnie z przyjętymi przez Watykan zasadami dotyczącymi przeniesienia kapłana do stanu świeckiego, zanim sprawa zostanie skierowana do Świętej Kongregacji Nauki i Wiary, przełożeni duchownego powinni "podjąć możliwe środki, by pomóc takiemu kapłanowi w przezwyciężeniu przeżywanych przez niego trudności". Jeśli mimo to ksiądz nie zmieni swojej decyzji, rusza cała procedura. Prośba trafia do papieża za pośrednictwem Świętej Kongregacji Nauki i Wiary, a składa ją w Watykanie nie sam zainteresowany, ale jego przełożony.

Ks. Tymoteusz Szydło chce przeniesienia do stanu świeckiego

"Procedura dotycząca przeniesienia kapłana do stanu świeckiego jest kilkuetapowa. Czas jej trwania nigdy nie jest dookreślony, zatem nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, jak długo może ona trwać" - komentuje adwokat i adwokat kościelny Mateusz Łątkowski.

Zobacz także: Zatrzymał się, by udzielić pomocy pieszej. Ciężarówka jadąca za nim nie zdążyła wyhamować

Zobacz wideo

Sama prośba duchownego nie wystarczy, by Święta Kongregacja przedstawiła papieżowi sprawę przeniesienia do stanu świeckiego. Wniosek powinien być odpowiednio uzasadniony np. przesłuchaniami, dokumentami, zeznaniami świadków, opiniami biegłych lekarzy.

Kongregacji powinny zostać przedstawione "przyczyny i okoliczności dotyczące trudności, jakie przeżywa proszący". Stolica Apostolska wymienia tu m.in. choroby, niedojrzałość fizyczną lub psychiczną, "upadki w zakresie VI Przykazania Dekalogu', kryzys w życiu duchowym, kryzys wiary, "błędne pojęcie celibatu i kapłaństwa".

Watykan zaznacza, że ta procedura nie ma doprowadzić do stwierdzenia nieważności święceń kapłańskich, ale do udzielenia "dyspensy od przyjętych obowiązków kapłanowi, który jest równocześnie przenoszony do stanu świeckiego". Do czasu rozpoznania sprawy duchowny nie powinien pełnić obowiązków związanych z kapłaństwem.

Kongregacja po otrzymaniu stosownych dokumentów winna jak najszybciej rozważyć przestawioną sprawę i jeśli dojdzie do wniosku, że prośbę należy spełnić, przedstawi ją Ojcu Świętemu. To bowiem wyłącznie do Niego należy ostateczna decyzja o przeniesieniu do stanu świeckiego i dyspensie od obowiązków kapłańskich. Papież w Kościele Katolickim pozostaje najwyższą i ostatnią instancją

- podkreśla mecenas Mateusz Łątkowski.

Ekspert: Ksiądz może zawrzeć małżeństwo kanoniczne

Kapłanowi przeniesionemu do stanu świeckiego nie wolno "wykonywać jakiejkolwiek funkcji święceń wyższych", "pełnić jakiejkolwiek czynności liturgicznej w nabożeństwach z udziałem ludu tam, gdzie jest on znany", nie może wygłaszać homilii i pełnić jakiejkolwiek funkcji duszpasterskiej, nie wspominając już np. o zajmowaniu stanowisk w katolickich szkołach czy instytutach.

"Ksiądz przeniesiony do stanu świeckiego i zwolniony z obowiązków związanych ze święceniami powinien z zasady opuścić miejsce, gdzie jest znany jego stan kapłański" - tłumaczy adw. Mateusz Łątkowski.

Jak dodaje, księdzu w stanie świeckim wolno zawrzeć związek małżeński.

"Ordynariusz powinien przy tym czuwać, by powstrzymano się od wszelkiej okazałości i przepychu. Małżeństwo kanoniczne ma być zawarte wobec upoważnionego kapłana bez udziału świadków, ewentualnie – jeśli zachodziłaby potrzeba – wobec dwóch świadków. Dowód zawarcia takiego małżeństwa należy przechowywać w tajnym archiwum Kurii" - wyjaśnia adwokat.

Więcej o: