Wodzisław Śląski. Centymetry od tragedii. PKP opublikowało nagranie z przejazdu kolejowego [WIDEO]

Niewiele brakowało, aby na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim doszło do tragedii. Kierowca samochodu osobowego wjechał tam na przejazd kolejowy, choć nie miał miejsca, aby z niego zjechać. Nagranie pokazujące moment, w którym rozpędzony pociąg przejeżdża tuż obok samochodu, opublikowało PKP.
Zobacz wideo

Do zdarzenia na przejeździe kolejowym na ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim doszło 26 listopada. Na nagraniu, które opublikowało PKP, widać, że kierowca samochodu osobowego wjechał na przejazd, choć po jego drugiej stronie stał sznur samochodów. Sytuacja ta zmusiła go do zatrzymania się na torach. Wówczas zamknęły się rogatki. 

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe lekcją dla kierowców. PKP przypomina o żółtych naklejkach

Kierowcy udało się podjechać na tyle blisko rogatek, że rozpędzony pociąg przejechał obok niego, nie zahaczając o samochód. Od tragedii dzieliły go jednak centymetry. PKP przypomina, że w chwili, gdy utkniemy na przejeździe między zamkniętymi rogatkami, a nasz pojazd jest sprawny, powinniśmy bez zastanowienia staranować rogatki, bo te mają specjalne bezpieczniki, które pękają w kontrolowany sposób. Jeżeli nasz samochód zepsuje się na torach, powinniśmy uciec z pojazdu wraz z pasażerami, a następnie zadzwonić na 112, podając informacje z żółtej naklejki, znajdującej się np. na napędzie rogatkowym.

Procedura użycia żółtej naklejki wygląda następująco:

  1. Samochód zostaje unieruchomiony na przejeździe.
  2. Kierowca dzwoni na numer alarmowy 112 i zgłasza zagrożenie, podając indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, znajdujący się na żółtej naklejce.
  3. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
  4. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  5. Zostaje wstrzymany ruch / wprowadzone ograniczenie prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.

PKP informuje, że żółte naklejki znajdziemy na 14 tys. przejazdów kolejowych. Znajdują się one po wewnętrznej stronie szlabanów lub na krzyżach św. Andrzeja znajdujących się w pobliżu przejazdów. 

 
Więcej o: