Tor przeszkód dla służby więziennej za 370 tys. zł. Przez prawie rok nikt z niego nie korzystał

Niemal 370 tys. zł - tyle kosztowało zaprojektowanie i utworzenie toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, maksymalny koszt takiej inwestycji powinien być blisko pięć i pół razy niższy.

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała o skierowaniu do prokuratury 16 zawiadomień w sprawie finansowania inwestycji i remontów realizowanych w ramach programu "Praca dla więźniów". Wyniki kontroli przedstawiono we wtorek podczas konferencji prasowej

Uwagę kontrolerów przykuł m.in. powstały w ubiegłym roku tor przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Zaprojektowanie i wybudowanie toru dla kursantów kosztowało  niemal 370 tys. zł.

Zobacz także: Oświadczenie Mariana Banasia. "Moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej"

Zobacz wideo

Tor przeszkód w Kaliszu. Jest zawiadomienie do prokuratury

"W opinii biegłego powołanego przez Izbę, kwota którą wydano na realizację inwestycji jest o ponad 300 tys. zł wyższa niż maksymalny koszt takiej inwestycji tj. 65 tys. zł" - informuje Najwyższa Izba Kontroli

Jak dodaje Izba, "przyczyną niegospodarności była nierzetelna szacunkowa wycena wartości toru przeszkód oraz brak dostatecznego nadzoru nad procesem inwestycyjnym". Co więcej, tor przez niemal 10 miesięcy od momentu oddania do użytku "nie był w ogóle wykorzystywany". 

Na polecenie prezesa NIK Mariana Banasia Izba skierowała zawiadomienie dotyczące uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ws. wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kaliskim ośrodku. 

Więcej o: