Nagroda Nobla. Donald Tusk dziękuje Oldze Tokarczuk: Za to, co napisałaś i za to, co napiszesz

Polska pisarka Olga Tokarczuk odbierze dziś literacką nagrodę Nobla za 2018 rok. Słowa podziękowania do noblistki skierował także były premier Polski Donald Tusk.
Zobacz wideo

Donald Tusk za pośrednictwem Twittera podziękował Oldze Tokarczuk za jej dotychczasową twórczość.

Dzień dumy i radości. Polski dzień. Tak samo cieszyliśmy się i byliśmy dumni z Miłosza, Wałęsy i Szymborskiej. Dziękujemy, Pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz

- napisał były premier.

Olga Tokarczuk odbierze dziś literackiego Nobla - podziękowania od Donalda Tuska

W Sztokholmie o godzinie 16:30 rozpocznie się gala wręczenia nagród Nobla przyznawanych przez Szwedzką Akademię Nauk. Statuetki wręczać będzie król Szwecji Karol XVI Gustaw. Olga Tokarczuk odbierze nagrodę przyznają jej za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Polka od lat była wymieniana wśród faworytów do literackiego Nobla. Wcześniej pisarka wyróżniona została nagrodą "The Man Booker International Prize 2018" za powieść "Bieguni" oraz statuetkami Nagrody Literackiej "Nike" za książki "Bieguni" i "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk dołączy do grona pięciu polskich noblistów wyróżnionych w dziedzinie literatury: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.

Więcej o: