Cyberatak w Kościerzynie. Dane z komputerów urzędu zostały zaszyfrowane. Hakerzy żądają okupu

W Urzędzie Gminy Kościerzyna doszło do cyberataku. Dane z komputerów pracowników zostały zaszyfrowane, a hakerzy żądają za nie okupu. O sprawie zostały powiadomione policja i ABW.

W środę na stronie internetowej gminy Kościerzyna (województwo pomorskie) pojawiła się informacja o "masowej awarii technicznej" w urzędzie.

W Urzędzie Gminy Kościerzyna oraz w jednostkach organizacyjnych doszło do masowej awarii technicznej, która uniemożliwia nam standardowe korzystanie z systemów komputerowych. Obecnie intensywnie pracujemy nad przywróceniem działania systemów komputerowych. Jednak w najbliższym czasie realizacja zadań własnych, w tym obsługa spraw mieszkańców Gminy Kościerzyna, może być utrudniona. Za wszelkie problemy z tym związane przepraszamy

- napisał na stronie Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna.

Okazało się, że w Urzędzie Gminy Kościerzyna doszło do cyberataku - dane z komputerów pracowników zostały zaszyfrowane przez złośliwe oprogramowanie. Aby je odzyskać, należy wykonać przelew w kryptowalucie bitcoin.

Cyberatak w Kościerzynie. Hakerzy żądają okupu

O sprawie została zawiadomiona policja oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Problemem urzędu zajął się również CERT Polska, zespół powołany w celu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

W odpowiedzi na ten incydent dostaliśmy informację, że dzisiaj nie ma żadnych programów deszyfrujących na rynku i możemy skorzystać z firmy prywatnej

- powiedział w rozmowie z Polsat News Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna.

Urząd jest sparaliżowany. Wszystkie niezbędne dane wpisywane są przez pracowników ręcznie. Utrudnione jest m.in. wypłacanie świadczeń.

Pierwotnie tekst ilustrowało zdjęcie Urzędu Miasta Kościerzyna, zamiast Urzędu Gminy Kościerzyna. Za pomyłkę przepraszamy. 

Więcej o:
Komentarze (104)
Cyberatak w Kościerzynie. Dane z komputerów urzędu zostały zaszyfrowane. Hakerzy żądają okupu
Zaloguj się
 • kinlej

  Oceniono 56 razy 56

  Ktoś kliknął w link "twoja goła dupa została nagrana. kliknij tu żeby ją zobaczyć"

 • vounsky

  Oceniono 36 razy 28

  Ostrożnie z tym cyberatakiem, bo może się okazać, że ataku dokonała pani Krysia/pan Władek domowym pendrivem.

 • pan.szklanka

  Oceniono 24 razy 22

  Padnie to kiedyś wszystko i ludzkość wróci na drzewa. Skoro nawet urząd w Kościerzynie jest narażony na cyberatak, to bezpieczni mogą czuć się tylko amisze, ZUS i Poczta Polska.

 • ona_ona_80

  Oceniono 16 razy 16

  Państwo z tektury, szkolenia z których nikt niczego nie wynosi (oprócz długopisów) i wszechwiedzący suweren, któremu nikt nie będzie mówił co ma robić. A procedury są dla frajerów

 • ryjaroslawa

  Oceniono 12 razy 10

  Swoją drogą - ciekawe czy próbowali już tego:
  login: admin
  hasło: admin1
  :D :D :D

 • kuba_wu

  Oceniono 14 razy 10

  Napisałbym: co z problem, odtwarza się systemy z backupu, a desktopy ze standardowych obrazów, ale przecież to urząd gminy... nie będę się znęcał...

 • xegar

  Oceniono 11 razy 9

  Jaki cyberatak? Zwykłe ransomware.

 • strange_email

  Oceniono 11 razy 9

  WannaCry? Nie mają jakiegoś uświadamiania w urzędach w temacie bezpieczeństwa? Ktoś kliknął w link albo przyniosł domowego pendrive i się zaczęło. Litość trwoga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX