Cyberatak w Kościerzynie. Dane z komputerów urzędu zostały zaszyfrowane. Hakerzy żądają okupu

W Urzędzie Gminy Kościerzyna doszło do cyberataku. Dane z komputerów pracowników zostały zaszyfrowane, a hakerzy żądają za nie okupu. O sprawie zostały powiadomione policja i ABW.

W środę na stronie internetowej gminy Kościerzyna (województwo pomorskie) pojawiła się informacja o "masowej awarii technicznej" w urzędzie.

W Urzędzie Gminy Kościerzyna oraz w jednostkach organizacyjnych doszło do masowej awarii technicznej, która uniemożliwia nam standardowe korzystanie z systemów komputerowych. Obecnie intensywnie pracujemy nad przywróceniem działania systemów komputerowych. Jednak w najbliższym czasie realizacja zadań własnych, w tym obsługa spraw mieszkańców Gminy Kościerzyna, może być utrudniona. Za wszelkie problemy z tym związane przepraszamy

- napisał na stronie Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna.

Okazało się, że w Urzędzie Gminy Kościerzyna doszło do cyberataku - dane z komputerów pracowników zostały zaszyfrowane przez złośliwe oprogramowanie. Aby je odzyskać, należy wykonać przelew w kryptowalucie bitcoin.

Cyberatak w Kościerzynie. Hakerzy żądają okupu

O sprawie została zawiadomiona policja oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Problemem urzędu zajął się również CERT Polska, zespół powołany w celu reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci.

W odpowiedzi na ten incydent dostaliśmy informację, że dzisiaj nie ma żadnych programów deszyfrujących na rynku i możemy skorzystać z firmy prywatnej

- powiedział w rozmowie z Polsat News Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna.

Urząd jest sparaliżowany. Wszystkie niezbędne dane wpisywane są przez pracowników ręcznie. Utrudnione jest m.in. wypłacanie świadczeń.

Pierwotnie tekst ilustrowało zdjęcie Urzędu Miasta Kościerzyna, zamiast Urzędu Gminy Kościerzyna. Za pomyłkę przepraszamy. 

Więcej o: