Money.pl: W Szczyrku doszło do wybuchu, bo zrobiono przewiert? Urząd Miejski nie potwierdza

W środę, w wyniku wybuchu gazu zawalił się trzykondygnacyjny dom w Szczyrku - w katastrofie zginęły cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci. W sprawie śledztwo prowadzi już prokuratura. Do nieoficjalnych informacji dotarli natomiast dziennikarze portalu money.pl.
Zobacz wideo

Według źródeł portalu money.pl przyczyną tragedii w Szczyrku było to, że firma wykonująca roboty budowlane zrobiła przewiert, podczas którego doszło do uszkodzenia gazociągu. Firma miała mieć zlecenie tylko na wykonanie otwartego wykopu.

Szczyrk. Nieoficjalnie: firma miała pozwolenie jedynie na otwarty wykop, a nie na przewiert

Wykonawcą prac w okolicach domu, gdzie w środę doszło do wybuchu gazu, był firma Elmaro. Według nieoficjalnych ustaleń, jedna z firm pracujących dla niej jako podwykonawca, zaczęła robić przewiert pod ulicą, który miał być wykonany pod instalację energetyczną. Informator money.pl twierdzi natomiast, że zezwolenie na prace dotyczyło jedynie wykopu otwartego - firma nie powinna więc prowadzić przewiertu w tym miejscu.

Firma Aqua-System z Bielska-Białej była zatrudniona jako podwykonawca do prac na tym terenie. Przedstawiciele tej firmy zapewniają jednak, że dostali polecenie wykonania przewiertu. Przewiert jest wykonywany metodą prac sterowanych pod ziemią. Gdyby wykonano otwarty wykop, pracownicy mogliby w porę zauważyć rury z gazem biegnące pod ziemią. W przypadku przewiertu nie było takiej możliwości. 

Urząd Miejski w Szczyrku nie potwierdza 

Informacje portalu nie zostały na razie potwierdzona przez Urząd Miejski w Szczyrku. - Nasze źródło twierdzi, że nie może pokazać potwierdzających to dokumentów, bo te zostaną dopiero udostępnione prokuraturze - czytamy w money.pl. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Money.pl: W Szczyrku doszło do wybuchu, bo zrobiono przewiert? Urząd Miejski nie potwierdza
Zaloguj się
 • ml2403

  0

  Trzeba poczekać na oficjalna ekspertyzę ale kilka spraw jest bezspornych. Gaz musiał się przedostać do jakiegoś pomieszczenia w budynku i tam gromadzić bo inaczej by nie wybuchnął. Nie jest wiadomo z tego co piszą czy przewiercenie miało być do budynku, czy gdzie indziej, bo była mowa o przewodzie zasilającym do grup domów. W zasadzie instalacje do domów jednorodzinnych nie są prowadzone w kanałach technicznych tylko zakopywane w ziemi, a jedyny szeroki kanał to kanalizacja. Z drugiej strony układ kanalizacji ma dużą przestrzeń, a syfony blokowałyby wejście gazu do pomieszczeń. Tylko opcja, że wiercono do wewnątrz budynku, podczas wiercenia uszkodzono gazociąg i przerwano prace, a wywierconym tunelem gaz przedostał się np. do piwnicy jest jakoś sensowna, gdy nie wiercono do budynku to trzeba poczekać na oficjalną opinię, bo trudno wymyślić co się stało.

 • hamsterx

  Oceniono 14 razy -4

  Ale co ma przewiert wykonywany na ulicy , do wybuch wewnątrz budynku?
  Proszę o odpowiedzi ,ale tylko rozumnych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX