Szczyrk. Firma Aqua-System wykonująca prace przy budynku, w którym wybuchł gaz wydała oświadczenie

Firma Aqua-System wydała oświadczenie dotyczące wybuchu gazu, do którego doszło w Szczyrku. W wyniku eksplozji zawalił się trzykondygnacyjny dom. W katastrofie zginęło osiem osób.
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza", pracownicy firmy Aqua-System w środę wieczorem wykonywali przewiert sterowany pod ziemią na głębokości 1,7 metra. Prace zlecone były przez firmę energetyczną Elmaro z Godziszki koło Szczyrku. Jak poinformowała Polska Spółka Gazownictwa najbardziej prawdopodobną przyczyną tej katastrofy było uszkodzenie gazociągu.

Szczyrk. Aqua-System wydała komunikat 

Prace prowadziła w tym miejscu firma Aqua-System z Bielska Białej. Przedstawiciele tej firmy wysłali do mediów komunikat prasowy, w którym składają kondolencje rodzinie, znajomym i mieszkańcom Szczyrku:

Wobec tragedii, która wydarzyła się w dniu wczorajszym, pragniemy złożyć wyrazy współczucia rodzinie, znajomym oraz wszystkim mieszkańcom Szczyrku. (...) Jest naprawdę zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek. Milczenie z naszej strony jest wyrazem głębokiego smutku.

W komunikacie firma napisała, że wszelkie uzgodnienia dotyczące: lokalizacji podziemnego uzbrojenia, dokumentacji projektowej zadania i nadzoru bezpośredniego należały do obowiązków generalnego wykonawcy robót. Aqua-System zwróciła też uwagę na niełatwe warunki geologiczne, gęstą zabudowę i istniejące podziemne uzbrojenie terenu, które mogły przyczynić się do tej tragedii.

Firma zapewniła, że wszystkie dokumenty dotyczące prac wykonywanych na tym terenie przez Aqua-System zostały już przekazane uprawnionym organom. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej. W wybuchu gazu zginęło osiem osób - czterej dorośli i czwórka dzieci. Po sekcji zwłok i badaniu terenu gruzowiska śledczy podejmą decyzję dotyczące dalszego postępowania. Wstępna kwalifikacja to sprowadzenie zdarzenia, które zagroziło życiu i zdrowiu ludzi.

Więcej o: