Wąsik i ABW skarżą się na "związane ręce" ws. Banasia. "Ustawa musi być zmieniona"

Nie błąd służb, a niedobre prawo było przeszkodą w szybszych działaniach wobec Mariana Banasia - przekonują szef ABW Piotr Pogonowski i nadzorujący służby wiceminister Maciej Wąsik.

Postępowanie sprawdzające ma "charakter procedury quasi administracyjnej, a nie działań operacyjnych" i ABW "nie posiada uprawnień do objęcia osoby sprawdzanej kontrolą operacyjną" - mówił w rozmowie z tvp.info szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski. Tak tłumaczył się z wątpliwości ws. działań służb wobec prezesa NIK Mariana Banasia. 

Wątpliwości wiążą się z tym, że jako prezes Izby Banaś przeszedł postępowanie sprawdzające, a teraz - jak się okazuje - są podstawy by podejrzewać, że złamał prawo. Pogonowski nie chciał zdradzić, czy wszczęte postępowanie kontrolne może zakończyć się odebraniem Banasiowi dostępu do informacji niejawnych. - Agencja, realizując procedurę wobec niego, w pełni wywiązała się z obowiązków, które na nią nakładają przepisy ustawy o ochronie informacji niejawnych - zapewniał Pogonowski.

Zobacz też: Piekarska do Kanthaka: W sprawie Banasia daliście plamę

Zobacz wideo

Wąsik: ABW miała częściowo związane ręce w tej sprawie

W podobnym tonie wypowiadał się w "Gościu Wiadomości" TVP Maciej Wąsik, Sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych.

- Byłem pytany dwa-trzy miesiące temu o tę sprawę i powiedziałem, że nie będę komentował, dopóki nie zakończy się postępowanie kontrolne CBA. Dziś wiemy, że jest podejrzenie popełnienia przestępstwa - mówił Maciej Wąsik. Powiedział, że więcej informacji - w tym niejawnych - otrzymają posłowie na komisji ds. służb specjalnych.

Ocenił, że ustawa o ochronie informacji niejawnych "musi być zmieniona", by działania służb w takich przypadkach były "szybsze i skuteczniejsze". Wąsik zgodził się, że ABW miała "częściowo związane ręce w tej sprawie". - Nawet jeżeli ABW posiadałaby pewne informacje, na mocy obecnie obowiązującego prawa z postępowania o wydanie certyfikatu bezpieczeństwa agencja nie może poinformować prokuratury czy jakiegokolwiek innego organu - tłumaczył Wąsik. Wiceminister zapewnił, że jest już projekt nowej ustawy, który sprawi, że działania służb w takich przypadkach będą szybsze.

Więcej o:
Komentarze (178)
Wąsik i ABW skarżą się na "związane ręce" ws. Banasia. "Ustawa musi być zmieniona"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 39

  Trzeba powiedzieć, że chłopaki mają niebanalne poczucie humoru. Dobrze wiedzieli o mało kryształowych machlojkach Mariana. Umożliwili wybór Banasia a teraz ustawa zła? Żeby was pisiory szlag trafił!

 • laik404

  Oceniono 49 razy 39

  Niedobre prawo było przeszkodą?

  A jak poseł opozycji mówił w Sejmie o podejrzeniach względem Banasia, a marszałcyca z Pis wyłączyła mu mikrofon - to było dobre prawo?

  Dał doopy genialny strateg - ot co. Jak widać , niektóre kundle z pisiej sfory potrafią zerwac przykrótką smycz.
  Mam nadzieję, że capnąć kaczą łapę - też potrafią...

 • jael53

  Oceniono 41 razy 33

  A takie było oburzenie, gdy Bartłomiej Sienkiewicz nazwał rzeczy po imieniu.

 • dyskootantka

  Oceniono 30 razy 28

  Prawo jest dobre, tylko nie skorzystali z niego przed wyborem Banasia. Przecież informacje i zastrzeżenie były przed jego wyborem. Chcieliśta - mata! To nie prawo trzeba zmienić tylko decydentów.

 • gajowy3

  Oceniono 26 razy 24

  "na mieście" o Banasiu mówiono już na przełomie wiosny i lata, a panowie z pisowskich służb nie mieli wiedzy.... może wrócą do jakiejś szkoły by pobrać nauki jak si prowadzi "służby"?

 • hakatumba

  Oceniono 25 razy 21

  Jak trzeba to PiSBecja potrafi wpaść do mieszkania kobiety od Matki Boskiej Tęczowej o 6. rano i ją szarpać w areszcie, Oczywiście że plotkarskie kacze chuie wiedziały wszystko o Banasiu i właśnie taki Banaś z hakami był im potrzebny. Tylko ten Żyd Kittel z Wyborczej popsuł tak zdrowy układ swoimi artykułami.

 • hamsterx

  Oceniono 22 razy 20

  Nie wszyscy Polacy są waszym elektoratem,
  nie wszyscy kupią te kłamstwa

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 20

  Pytanie za 1 grosz, bo łatwe: czy pan Pogonowski, jest kumplem pana Banasia?.

 • goldberg

  Oceniono 19 razy 19

  Państwo z gówna, pokoje na godziny wynajmowane w celach modlitewnych, filmy zdeponowane na Ukrainie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX