Szczyrk. Jakie by造 przyczyny i dlaczego dosz這 do wybuchu? Uszkodzono gazoci庵 podczas przewiertu

W wynku wybuchu gazu w Szczyrku zgin窸o osiem os鏏. Co by這 jego przyczyn? Specjali軼i twierdz, 瞠 dosz這 do uszkodzenia gazoci庵u. Prawdopodobnie wydarzy這 si to podczas prac maj帷ych na celu pod陰czenie pr康u do budynku, kt鏎y powstaje w pobli簑 miejsca tragedii.

O tym, co mogło spowodować wybuch gazu w trzypiętrowym domu w Szczyrku, mówił w nocy po tragedii Ziemowit Podolski z Polskiej Spółki Gazownictwa. Stwierdził on, że tak nagłe zdarzenie mogło zostać spowodowane wyłącznie uszkodzeniem gazociągu. 

- Najbardziej prawdopodobną wersją jest, wszystkie poszlaki na to wskazują, że był przewiert prowadzony równolegle, wzdłuż albo nawet po linii naszego gazociągu - mówił Podolski, zaznaczając, że do wybuchu nie doszło od razu po uszkodzeniu gazociągu, ale chwilę po.

- Nie mamy jeszcze dokładnego obrazu, jak wielkie było uszkodzenie gazociągu. W zależności od tego, jak duże było uszkodzenie, tak szybko gaz mógł migrować - ocenił przedstawiciel Polskiej Służby Gazownictwa. Podkreślił jednocześnie, że uszkodzona część gazociągu to nie przyłączę do domu, w którym doszło do tragedii, ale gazociąg zasilający całą zachodnią część Szczyrku. 

>>> Policjanci wyprowadzili z domu poparzonego mężczyznę. Kilka sekund później nastąpiła eksplozja

Zobacz wideo

Wybuch gazu w Szczyrku. Do uszkodzenia gazociągu doszło podczas przewiertu

Głos w tej sprawie zabrał także rzecznik PSG Artur Michniewicz, który stwierdził, że wybuch gazu miał prawdopodobnie związek z tzw. przewiertem sterowanym.

- To taka technika wykonywania prac, jeżeli nie chce się uszkodzić na przykład nawierzchni jezdni. Wykonuje się tak jakby podkop, w który wjeżdża specjalne urządzenie, ciągnące za sobą rury lub różnego rodzaju przewody. To są prace wykonywane w miejscach, gdzie nie chcemy szczególnie utrudniać mieszkańcom życia poprzez na przykład wyłączenie ważnego odcinka drogi - tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl

Rzecznik Polskiej Służby Gazownictwa zaznaczył, że nie wiadomo, czy wybuch był spowodowany wyłącznie uszkodzeniem gazociągu, czy przyczyniły się do niego inne czynniki, np. znajdujące się w domu materiały łatwopalne.

Dlaczego wybuchł gaz w Szczyrku?

Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczyrku twierdzą, że do uszkodzenia gazociągu mogło dość podczas prac związanych z doprowadzaniem prądu do wielkiego budynku deweloperskiego, który powstaje w pobliżu miejsca tragedii - pisze money.pl

Z doniesień medialnych wynika, że prace na miejscu wykonywała firma Aqua System. W siedzibie firmy, która znajduje się w Bielsku-Białej, ma trwać pilna narada. Na razie nie wiadomo, kto zlecił pracę tej firmie i w jakim trybie została ona wybrana. Polska Służba Gazownictwa podkreśla, że nie miała nic wspólnego z pracami prowadzonymi w pobliżu miejsca tragedii.