Manewry "Defender". Szef BBN: ćwiczony będzie przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy przez ocean

W przyszłym roku, w ramach manewrów "Defender", ćwiczony będzie przerzut amerykańskich żołnierzy przez ocean. W szkoleniu weźmie udział cała dywizja, ok. 20 tys. osób. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch stwiedził, że to odpowiedź dla tych, którzy twierdzą, że Amerykanie wycofują się z Europy.

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, był gościem radiowej Jedynki. Opowiadał tam m.in. o planowanych manewrach "Defender", które będą największym przerzutem wojsk amerykańskich do Europy od czasów zimnej wojny. Ćwiczenia te mają odbyć się w przyszłym roku. 

- Szczegóły są dopracowywane między stroną amerykańską z państwami, które mają przyjmować żołnierzy amerykańskich i współdziałać z nimi. Znaczna część lądowego wymiaru ćwiczeń rozegra się na terenie Polski. Ćwiczony jest przerzut całej dywizji amerykańskiej przez ocean – wyjaśnił Paweł Soloch, mówiąc, że dywizja liczy około 20 tys. żołnierzy. 

>>> Wielkie rosyjskie manewry Centr-2019

Zobacz wideo

Paweł Soloch: Manewry "Defender" odbędą się w trybie nagłego reagowania na zagrożenie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, ze manewry "Defender" mają na celu nie tyle podnoszenie zdolności wojskowych jednostek amerykańskich, co ćwiczenie przerzucania dodatkowych sił do Europy na wypadek, gdyby było to konieczne. Szkolenie ma się odbyć w trybie nagłego reagowania na zagrożenie dla Europy.

- To odpowiedź dla tych, którzy twierdzą, że Amerykanie wycofują się z Europy - powiedział Paweł Soloch.

Więcej o:
Komentarze (82)
Manewry "Defender". Szef BBN: ćwiczony będzie przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy przez ocean
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 12 razy 12

  Amerykanie mają doświadczenia w przerzucaniu dużych ilości mięsa armatniego przez morza i oceany . Np pod koniec lat 60 XX wieku przerzucili przez morza i oceany 38.000 sztuk patriotów i obrońców światowego pokoju wyposażonych w miliony ton bomb i defoliantów aby zrobić porządek z komunistami z Wietnamu. Do dzisiaj lśnią w słońcu ordery i odznaczenia dzielnych bojowników.
  No cóż lud miłujący ponoć pokój mieszkający nad Vistulą przemienił się w dzicz ....

 • malarysa

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe czy cały koszt operacji zostanie pokryty przez Polskę. Dolary przeciw orzechom że tak.

 • iremus

  Oceniono 8 razy 8

  ......ćwiczony będzie przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy przez ocean...... na poligon do Polski, gdzie przygotowano im koszary na kolejne 20 lat treningów ......

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 7

  Ło matko i córko !
  Parę tysięcy amerykańskich żołnierzy na polskich drogach, to już będzie prawdziwy horror, skoro dla nich, nawet ZWYKŁY przejazd kolumny wojskowej nie może się obyć bez paru stłuczek. A co będzie, jak ćwiczenia zechcą obejrzeć prezydent z premierem i do tych amerykańskich kolumn jadących w stronę drawskiego poligonu, dołączy jeszcze KILKA kolumn rządowych z "orłami" z SOP za kierownicą? Albo sam pan Kazimierz, wiozący przywróconego do łask Antka? :-).

 • osobaniepozadana

  Oceniono 14 razy 6

  w ramach umacniania pokoju między narodami w Europie i budowy klimatu wzajemnego zaufania...

 • arreis65

  Oceniono 5 razy 5

  minister brony narodowej półgłówek mariusz blaszak będzie odpowiedzialny za dostęp do oceanu :-)))

 • kruk6666

  Oceniono 5 razy 5

  A PiS ciągle obiecuje co będzie w przyszłym roku.

 • naplet

  Oceniono 6 razy 4

  Do Polin ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX