Watykan: Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Franciszkiem - papież z zaproszeniem do Gdańska

Prezydent Gdańska spotkała się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Aleksandra Dulkiewicz przekazała papieżowi zaproszenie na 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz wideo

Na profilu Aleksandry Dulkiewicz w serwisie Twitter udostępnione zostało zdjęcie prezydent Gdańska z papieżem Franciszkiem. Zostało one wykonane na placu świętego Piotra w Watykanie.

Aleksandra Dulkiewicz zaprosiła papieża Franciszka na obchody Porozumień Sierpniowych

Prezydent Gdańska wraz z zastępcą Piotrem Grzelakiem uczestniczyła w środę w audiencji generalnej. Później politycy mieli okazję porozmawiać z papieżem i wręczyć mu zaproszenie na 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Aleksandra Dulkiewicz poinformowała też, jak brzmiał fragment listu skierowanego do Franciszka:

Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku. Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika "Schleswig-Holstein" zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen – II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska! (...)

31 sierpnia 2020 roku w Gdańsku odbędą się uroczystości związane z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Upamiętniają one zawarcie porozumienia między komisją rządową PRL, a Międzyzakładowymi Komitetami Strajkowymi w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej, a także powstania "Solidarności".

Więcej o: