Apel naukowców o ws. katastrofy smoleńskiej: Słychać tylko zacietrzewionych publicystów

Naukowcy z Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego apelują o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Według nich rozwiązaniem może być ogłoszenie programów badawczych i grantów, które mogłoby dofinansować m.in. Ministerstwo Nauki.
Zobacz wideo

Przewodniczący klubów AKO im. Lecha Kaczyńskiego z Poznania, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna i Torunia są zdania, że po dziewięciu latach od tragedii Polaków nadal dręczą wątpliwości związane z katastrofą smoleńską. Naukowcy twierdzą, że temat ten dzieli Polaków, a jego przyczyną jest dominacja "zacietrzewionych publicystów" nad opiniami naukowymi:

Podział biegnie nie według wiedzy, lecz według wiary - jedni wierzą, że w Smoleńsku był zamach, a inni, że wypadek lotniczy. Przyczyną tego podziału społeczeństwa jest dezercja wszystkich oficjalnych instytucji naukowych. W sferze publicznej nie słychać opinii naukowych, lecz jedynie zacietrzewionych publicystów pozbawionych wiedzy merytorycznej. Powoduje to ogromne szkody w świadomości społecznej.

Członkowie Akademickich Klubów Obywatelskich chcą badań dotyczących katastrofy smoleńskiej

Według członków AKO w przestrzeni publicznej najbardziej dominują wypowiedzi osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy na temat prowadzonych m.in. przez sejmową podkomisję smoleńską badań. "Żadna z nich nie zechciała zorganizować choćby naukowej debaty na temat tych wyników zostawiając problem naukowo-techniczny dziennikarzom i propagandzistom" - wskazują.

Według nich, władze państwowe oraz uczelnie wyższe powinny wspierać naukowców, którzy będą chcieli badać katastrofę smoleńską. W komunikacie wskazane są między innymi Państwowa Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki: instytucje te mogłoby ogłosić programy badawcze i granty, które sfinansowałyby badania.

Jak podaje Onet, apel pojawił się na stronie internetowej AKO po wykładzie byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, który odbył się w Poznaniu. Marszałek senior Sejmu mówił, że pasażerowie samolotu zginęli w Smoleńsku z powodu wybuchu. Nie jest to pierwszy apel Akademickich Klubów Obywatelskich - pierwszy z nich pojawił się już w 2013 roku.

Więcej o: