Policyjna akcja "NURD" w całej Polsce - więcej patroli przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych

W całym kraju prowadzona jest akcja "Niechronieni uczestnicy ruch drogowego", podczas której policjanci skupią się na egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze chcą przyjrzeć się zachowaniu kierowców, pieszych i rowerzystów.
Zobacz wideo

4 grudnia w całym kraju policjanci będą prowadzili działania w ramach akcji "NURD". Funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów, które mają największe znaczenie dla bezpieczeństwa "niechronionych uczestników ruchu drogowego". Patrole policji będą kontrolowały zwłaszcza przejścia dla pieszych i skrzyżowania, gdzie ryzyko wypadków jest największe.

W całej Polsce trwa akcja "NURD" - policjanci zwrócą uwagę na pieszych, rowerzystów i kierowców

Akcja "NURD" związana jest przede wszystkim ze zwiększeniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Policjanci będą prowadzili też działania edukacyjne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, dotyczące zagrożeń drogowych oraz konieczności przestrzegania przepisów prawa. W tym roku będzie to już 12 akcja skierowana wobec "niechronionych uczestników ruchu drogowego".

Jak podaje Policja w porównaniu z poprzednim rokiem bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów zostało poprawione. "Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach" - czytamy w komunikacie. Funkcjonariusze zwrócą uwagę także na to, że jedna czwarta z tych zdarzeń, to wina pieszych.

"Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę" - przypomina na koniec Policja.

Więcej o: